Skip to main content
Skip table of contents

18. Oturum Bölümleri ve İşlevleri (Web) (Yönetici)

Ürün: Perculus (Web)
Eğitim: Perculus - Yönetici Kullanım Kılavuzu (Web)
Yazar: Kampüs365 | Eğitim Teknoloğu – Yunus YALIN
Eğitmen Kılavuz: Perculus - Eğitmen Kullanım Kılavuzu.pdf
Eğitmen Panel Kılavuzu:
Perculus - Eğitmen Kullanım Kılavuzu (Panel).pdf
Eğitmen Oturum Kılavuzu: Perculus - Eğitmen Kullanım Kılavuzu (Oturum).pdf
Geri Bildirim Yap: https://forms.gle/Y9ujLAkJWp3iRUyR6
Not: Bazı modülleri göremiyorsanız; erişim yetkiniz yok veya okulunuz bu modülü almamıştır.

Perculus oturumuna başladığımız zaman karşımıza gelen görünüm üzerinde bulunan menüler ve işlevlerine ayrıntılı olarak değineceğiz.
 1. Oturumu Paylaş: Oturum katılım bağlatışını kopyalayıp oturuma katılmaları için katılımcılara gönderebilirsiniz.
 2. Başlık Logosu: Kurumunuzun logosu bu bölümde görüntülenir.
 3. Oturum Adı: Oturum oluşturulurken belirlenen oturum adı bu bölümde görüntülenir.
 4. Başlat - Canlı: Başlat düğmesine tıklayarak oturumu başlatabilirsiniz. Başlat düğmesi tıklandıktan sonra düğme rengi yeşil ve ismi canlı olarak değişir. Canlı olarak yayınladığı anlamına gelir.
 5. Ayrıl: Ayrıl düğmesine tıklandığında sadece ayrıl ve oturumu bitir seçenekleri belirir. Ayrılırsanız oturuma geri dönebilirsiniz. Oturumu bitirirseniz oturum tekrar başlatılamaz.
 6. Süre: Oturumun kalan süresini burada görüntülersiniz.
 7. Uzat: Oturum bitimine 10 dakika kala yanıp sönmeye başlayan uzat düğmesi belirir. Uzat düğmesine tıklayarak 10, 30 ve 60 dakika oturum süresi uzatma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
 8. Duyuru Metni - Ara Ver: Oturum başlatılmadıysa ve ara verdiyseniz megafon simgesi görünür. Tıklayarak lobide dersi bekleyen öğrencilere duyuru yapabilirsiniz. Oturum başlatıldığında ara ver düğmesi belirir. Ara ver düğmesine tıklayıp duyuru metni ve ara verilecek süreyi belirterek ara verebilirsiniz.
 9. Akış ve Aktiviteler: Ders içerisinde gerçekleştireceğiniz eğitimi daha etkin, verimli ve etkileşimli kullanmanız için tam bir dersi planlamanızı akış ile sağlıyoruz. Etkileşimi ve eğitim kalitesini arttırmak için her geçen gün aktivite sayımız artıyor.
 10. Hızlı Aktivite Ekle: Akış ile uğraşmadan hızlıca standart aktiviteleri kullanabilirsin.
 11. Kamera: Kamera düğmesine tıklayarak kameranı açabilirsiniz. Kamera düğmesinin üzerinde farenin imleci ile beklediğinde kamera seçim ve kontrol ekranı gelir.
 12. Mikrofon: Mikrofon düğmesine tıklayarak mikrofonunu açabilirsiniz.
 13. Ekran Paylaşımı: Ekran paylaşımı düğmesine tıklayarak paylaşmak istediğin ekranını, uygulamayı veya tarayıcı sekmesini seçerek paylaşabilirsiniz. Ses ihtiyacın varsa ses paylaşım seçeneğini işaretlemeyi unutmamalısınız.
 14. Söz İsteyen Katılımcılar: Katılımcılar aktivite ekleme ve çizim araçlarını kullanma, kamera, mikrofon yetkisi verebilir veya istenmeyen davranışlar sergileyen katılımcıyı oturumdan uzaklaştırabilirsiniz.
 15. Genel ve Konumlandırma Seçenekleri: Katılım sağlamış herkesi gösterme, Kamera pencerelerinin konumlandırılma biçimini sunum veya konferans modu olarak ayarlama, toplu kamera ve mikrofonları açma, toplu kapatma veya diğerlerini kapatma, veri tasarrufu için diğer kamera yayınlarını gelmesini engelleme veya engeli kaldırma, yayın istatistikleri, tarayıcı tam ekran yapma ve destek seçenekleri yer alır.
 16. Katılımcılar: Katılımcılar sekmesine katılımcıları davet etme, arama ve sekmeyi kapatma düğmeleri yer alır. Katılımcıların üzerlerine geldiğinizde aktivite ekleme ve çizim araçlarını kullanma, kamera, mikrofon yetkisi verebilir veya istenmeyen davranışlar sergileyen katılımcıyı oturumdan uzaklaştırabilirsiniz.
 17. Sohbet: Sohbet bölümünde genel ve özel mesajlaşma, sohbete emoji ekleme, sohbet mesajı sabitleme, mesaj silme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
 18. Oturum İstatistikleri: Oturum istatistikleri bölümünde puan bazlı yoklama aktifleştirildiyse kullanıcıların yoklama puanlarını görüntülersiniz.
 19. Bilgi: Bilgi penceresinde oturum detay bilgileri ve oturum davet bağlantısını görüntülersiniz.
 20. Ayarlar: Ayarlar penceresinde profil fotoğrafı değiştirme, kamera ve mikrofon ayarları, sistem ayarları ve oturum ayarlarını değiştirebilirsiniz.

Alt Başlıklar


JavaScript errors detected

Please note, these errors can depend on your browser setup.

If this problem persists, please contact our support.