Skip to main content
Skip table of contents

Windows Google Chrome'da içinde mikrofonumu açamıyorum ne yapmalıyım?

Yazar: Advancity | Eğitim Teknoloğu – Yunus YALIN

İçindekiler

Bilgisayardan sanal sınıfa girdim mikrofon açamıyorum ne yapmalıyım?

  • Öncelikle bilgisayarınıza bağlı bir mikrofon olduğundan emin olunuz.
  • "Windows Başlat" düğmesine tıklayınız. "Ses kaydedici" yazarak ses kayıt uygulamasını açınız. Açılan uygulamada sesinizi kaydedip kaydı dinledikten sonra sesinizi duyduğunuza emin olduktan sonra bir sonraki adıma geçiniz.
  • "Windows Başlat" düğmesine tıklayınız. "Mikrofon gizlilik ayarları" yazarak mikrofon gizlilik ayarlarını açınız. Sayfanın aşağısında bulunan "Masaüstü uygulamalarının mikrofonunuza erişmesine izin verin." bölümünde bulunun "Kapalı" durumunu "Açık" olarak değiştiriniz.
  • Tarayıcının "url" bölümünde en solda bulunan "Kilit" simgesine tıklayınız. "Site ayarları" düğmesine tıklayınız. Açılan sayfada "İzinler" bölümünde bulunan "Kamera, mikrofon ve ses" yazılarının sağında bulunan açılır listeye tıklayınız. Açılan listede "İzin ver" düğmesine tıklayınız.
  • Tarayıcınızı değiştirin. Google Chrome veya Microsoft Edge kullanabilirsiniz.
  • Çerezlerle ilgili bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. "CTRL+F5" kombinasyon düğmelerini kullanarak siteyi sıfırdan yükleyebilirsiniz.
  • Sağ üstte bulunan pencere kapatma düğmesinin altındaki üç noktaya tıklayarak "Yeni gizli pencere" düğmesine tıklayınız. Çerezleri sıfırlamış ve tarayıcınıza eklediğiniz eklentileri görmezden gelmiş bir şekilde yeni bir sayfa ile oturuma giriş yapabilirsiniz. (Tarayıcınıza eklediğiniz eklentiler, bir çok fonksiyonu engelleyebilir.)
  • Bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz.
  • Diğer kullanıcılara mikrofon açmaları için izni vererek onların mikrofonlarını açmalarında sorun yaşayıp yaşamadıklarını gözlemleyiniz. Kullanıcının mikrofonu açılıyorsa başka bir mikrofon kullanılarak mikrofon açmaya çalışınız.
  • Başka bir cihaz ile mikrofon açmayı deneyiniz.

Google Chrome tarayıcınızın Perculus Plus'da mikrofon kullanmasına nasıl izin veririm?

(1) Tarayıcının sol üstünde web site bağlantı adresinin (URL) solunda yer alan kilit düğmesine tıklayınız.


(2) Mikrofon yazısının sağında yer alan "Engelle" düğmesine tıklayınız.


(3) Açılan açılır listede "İzin ver" düğmesine tıklayınız.

(4) Mikrofon yazısı çıkmıyorsa "Site Ayarları" düğmesine tıklayınız.


(5) Bu bölümde "siteadiniz.perculus.com.tr" adresi için izin verilen ve verilmeyen özellikler bulunur. Kamera yazısının sağında yer alan açılır listeyi kontrol ediniz. Eğer "Engelle" yazısı bulunuyorsa tıklayınız ve açılır listeden "İzin ver" düğmesine tıklayınız.


Windows'da uygulamaların kamera kullanmasına nasıl izin veririm?

(1) Başlat düğmesine tıklayınız ve "Kamera Gizlilik Ayarları" yazınız.
(2) "Kamera Gizlilik Ayarları" düğmesine tıklayınız.


(3) Açılan sayfada "Uygulamaların kameranızı erişmesine izin verin" seçeneğinin açık olduğundan emin olunuz. "Uygulamaların kameranızı erişmesine izin verin" seçeneğinin açık değilde "Kapalı" yazısına tıklayarak açık konumuna getiriniz.

(4) Sayfayı yukarı kaydırınız. Aşağıda yer alan "Masaüstü uygulamalarının kameranızı erişmesine izin verin" seçeneğinin açık olduğundan emin olunuz. "Masaüstü uygulamalarının kameranızı erişmesine izin verin" seçeneğinin açık değilde "Kapalı" yazısına tıklayarak açık konumuna getiriniz.


(5) Artık kameranızı kullanabilirsiniz.


Windows Denetim Masasından Ses Aygıtının Sesi Nasıl Açılır?

Bazen insanlar ses aygıtlarının seslerini bilerek veya bilmeyerek kısabiliyor ve susturabiliyor. Bazen de kurulup kaldırılan yazılımlar ses aygıtının sesini kısabiliyor veya susturabiliyor.


Bilgisayarınızın Ses Aygıtının Sesini Açmak İçin;

(1) Windows tuşuna tıklayınız ve “Denetim Masası” yazınız.


(2) “Denetim Masası” düğmesine tıklayınız.


(3) “Donanım ve Ses” düğmesine tıklayınız.


(4) “Ses Aygıtlarını Yönet” düğmesine tıklayınız.


(5) Açılan pencerede “Kayıt” düğmesine tıklayınız.


(6) Pencerede yer alan mikrofona çift tıklayınız veya sağ tuş ile tıklayınız. Eğer aygıtlarınız gözükmüyorsa boş alanda sağ tıklayınız ve devre dışı aygıtları göster düğmesine tıklayıp aygıtınızı etkinleştiriniz.


(7) “Özellikler” düğmesine tıklayınız.


(8) “Düzeyler” düğmesine tıklayınız.


(9) Susturulmuş durumda ise hoparlör düğmesine tıklayınız.


(10) Mikrofonunuzun ses seviyesini ayarlayınız.


(11) Tüm işlemler tamamlandıktan sonra “Tamam” düğmelerine tıklayarak işleminizi onaylayınız. Artık mikrofonunuzu kullanarak canlı yayına katılabilirsiniz.

JavaScript errors detected

Please note, these errors can depend on your browser setup.

If this problem persists, please contact our support.