Skip to main content
Skip table of contents

Perculus'un Yeni Versiyonu ile Eklenen Özellikler

Perculus'un yeni versiyonu ile bir çok yeni özellik müşterilerimiz ile buluşuyor. Yenilenen tasarıma ek olarak, Perculus içerisinde sunduğumuz özelliklerin arasına işbirlikçi, oturum içerisinde katılımcıların da dahil olabileceği aktiviteler ekliyoruz. Oturum esnasında gerçekleştirebileceğiniz yeni aktivitelerimizden bazıları:

IFRAME Embed: External application aktivitemiz ile IFRAME içeriklerinizi direkt olarak Perculus içerisine entegre edebilir, destekleyen uygulamalarda ortak çalışma gerçekleştirebilirsiniz.

Google Docs Entegrasyonu: Oturum içerisinde Google Docs linki ile paylaşım yaparak yeni bir sekmeye ihtiyaç olmadan bütün katılımcılarınız oturum ekranı içerisinden Google Docs üzerinde çalışma gerçekleştirebilir.

Kelime Bulutu (Word Cloud): Perculus Kelime Bulutu (Word Cloud) özelliği ile kullanıcılarınız ile etkileşimi bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz. Bu özelliğimiz sayesinde öğrencilere sorduğunuz bir sorunun/fikrin ardından yazılı olarak cevap alabilir, en sık yollanan cevapları bir kelime bulutu içerisinde daha büyük olacak şekilde yayınlayabilirsiniz. Bu şekilde oturumunuzda cevapların dağılımını tek bir bakışla gözlemleyebilir, oluşan kelime bulutu üzerinden beyin fırtınası gerçekleştirebilirsiniz. Bir cevap ne kadar sık gelirse, kelimenin bulut içerisindeki kapladığı alan artar. Bu şekilde cevapların sıklığını kolay bir şekilde gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca aktiviteye dahil olan ileri seviye kontroller sayesinde kelime bulutunda bulunmasını istemediğiniz kelimeleri çıkarabilir, ya da birbirine çok yakın anlamı olan kelimeleri birbiri ile birleştirebilirsiniz.

Haritada Görün (Pin Yourself): Haritada Görün (Pin Yourself) aktivitesi ile oturumunuzda bulunan kullanıcılar haritada istedikleri bir lokasyonu işaretleyebilir, işaretledikleri alana avatarlarını ve isimlerini içeren bir pin bırakabilirler. Bu şekilde yüksek katılımcılı oturumlarda katılımcılarınızın oturuma hangi bölgelerden/şehirlerden katıldıklarını kolayca görebilir, oturumunuza eğlenceli bir şekilde başlayabilirsiniz ya da kullancılarınızdan haritada belirli bir bölgeyi bulmalarını/işaretlemelerini isteyebilirsiniz.

Sayı Tahmini (Guesstimate): Sayı Tahmini aktivitesi ile cevabı bir sayı olan sorularınızı eğlenceli ve animasyonlu bir şekilde sorabilir, katılımcılarınıza dilediğiniz kadar cevap hakkı tanıyabilir ve süre kısıtlaması koyabilirsiniz. Bu şekilde katılımcılarınız belirli bir süre içerisinde hakları kadar tahminde bulunarak cevaba ulaşmaya çalışırlar. Katılımcılarınız bu aktivite içerisinde aynı zamanda birbirleri ile yarışmakta olup, soru için belirlediğiniz süre bitmesinin ardından yayınlanan lider tahtası üzerinde aktivitede kaçıncı olduklarını görüntüleyebilirler.

Likert Ölçeği: Katılımcılarınıdan bir likert ölçeği üzerinde değerlendirme yapmalarını sağlayabilir, birden fazla likert ölçeği doldurmalarını sağlayabilirsiniz. Doldurulan bu ölçeklerin sonuçlarını hem katılımcı bazlı olacak şekilde, hem de oturum ortalaması olacak şekilde radar grafik ya da tablo olarak yayınlayabilir, birden fazla likert ölçeğini birbiri ile karşılaştırabilirsiniz. Bu şekilde katılımcılarınızın iki farklı ögeyi karşılaştırmasını sağlayabilir, sonuçları paylaşarak oturum içerisinde yorumlayabilirsiniz.

2 Doğru 1 Yanlış: Oturumunuz içerisinde kişilerin birbirleriyle kaynaşmasını sağlamak istiyorsanız, 2D1Y aktivitesi ile katılımcılarınızdan kendileri hakkında 2 doğru 1 yanlış bilgi girmelerini isteyebilir, bu cevapları sınıf içerisinde oylatarak katılımcıların belirli bir kişi hakkında yanlış bilgiyi oylamalarını isteyebilirsiniz. Katılımcılarınız oy verdikten sonra yanlış cevabı yayınlayabilir, ve katılımcıların doğru cevaba ne kadar yaklaştıklarını gözlemleyebilirsiniz!

Beyin Fırtınası (Brain Storming):  Beyin fırtınası aktivitesi ile katılımcılarınızdan belirli bir konuda fikirlerini yazmalarını isteyebilir, ardından bu fikirleri oturum içerisinde oylatabilirsiniz. Katılımcılar birbirlerinin fikirlerini oylarken, beyin fırtınasını roundlara bölebilir, her round içerisinde sadece belirli bir oy sayısına ulaşan fikirlerin bir üst rounda çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde en son roundda kalan ve en çok oy alan fikire kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Aktivitenin içerisinde bulunan ileri seviye kontroller ile beyin fırtınası tahtasında bulunmasını istemediğiniz fikirleri silebilirsiniz ya da birbirine yakın olan fikirleri birbiri ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca eğitmen olarak canlı skorbord üzerinden kimlerin fikir belirtip belirtmediğini gözlemleyebilirsiniz.

Video Player: İnternet üzerinde YouTube, Vimeo, Dailymotion gibi bir kaynakta bulunan videoları katılımcılarınızla paylaşmak istiyorsanız; bu videoları ekran paylaşmak yerine direkt olarak Perculus üzerinde paylaşabilirsiniz. Paylaşmak istediğiniz videonun linkini kopyalayıp Perculus’a yapıştırmanızın ardından Perculus videonun herkesin bilgisayarında en yüksek kalitede çalışacağından emin olur. Ayrıca ileri düzey kontrol yönetimi ile YouTube videoların senkron olarak oynamasını sağlayabilir, katılımcılarınızın sadece paylaşmak istediğiniz süre aralıklarını izlemelerini sağlayabilirsiniz.

Miro Entegrasyonu: Kanvaslarınızı embed kodunu alarak direkt olarak Perculus içerisine ekleyebilir, bu şekilde katılımcılarınız Miro indirmesine gerek kalmadan, Miro kanvasınızı direkt olarak Perculus içerisinde açabilirsiniz.

Padlet Entegrasyonu: Kanvaslarınızın bağlantılarını alarak direkt olarak Perculus içerisine ekleyebilir, bu sayede katılımcılarınızın yeni bir sekmede Padlet açmasına gerek kalmadan direkt olarak Perculus içerisinde çalışmalarını sağlayabilirsiniz.JavaScript errors detected

Please note, these errors can depend on your browser setup.

If this problem persists, please contact our support.