Skip to main content
Skip table of contents

Nasıl Doğdu?

Yazar: Advancity | Eğitim Teknoloğu – Yunus YALIN


   Advancity, 1999 yılında e–öğrenme alanında faaliyet göstermek üzere kuruldu. 2004 yılında tamamen uzaktan eğitim alanına yönelerek bu kategoride başarılı çözümler sundu. Günümüzde ise sadece akademik sektörüne odaklanarak bu alanda uzmanlaştı ve önemli yazılımlar geliştirdi.

   Advancity, Türkiye’de akademik problemlere yönelik tamamen yerli yazılımlar sunan ve bunun sonucunda kendi alanında Yerli Malı Belgesi alan ilk firma oldu.

   2005 yılında Flash tabanlı çalışan ilk sanal sınıf "Perculus" doğdu. Zamanla geliştirilerek Perculus'u daha stabil çalışan bir uygulama haline getirdiğimiz "Perculus V2" projesi hayata geçirildi. Bir çok fonksiyonunun yanında gelişen teknolojilerle beraber "Perculus V2" kullanımı kolay bir sanal sınıf haline geldi.

   2018 yılına geldiğimizde tarayıcı teknolojilerinin de gelişmesiyle birlikte Flash Player uygulaması tarayıcılar tarafından kullanılmamaya başladı. Artık tarayıcılar bir sanal sınıf için veya video oynatmak için Flash Player uygulamasına ihtiyaç duymuyorlardı. HTML5 ve WebRTC yazılım teknolojilerinin de gelişmesiyle birlikte tarayıcılar Flash Player uygulamasını tamamıyla rafa kaldırmış duruma geldi.

   Bu durum Flash Player'ı geliştiren firma tarafından da öngörülüyordu. Flash Player'ı geliştiren firma daha 2018'in başlarında Flash Player'dan desteğini çekebileceğinin sinyallerini veriyordu.


Yaşanan gelişmeler ve Flash Player desteğinin çekileceği durumu Advancity olarak bizi yeni bir sanal sınıf uygulaması yapmaya itti. 2018'de Perculus Plus uygulamamızın temellerini atmaya başladık.

   2019 yılın yarısına geldiğimizde Flash Player geliştirici firması tarafından bir duyuru yapıldı.


2020'nin sonunda yani 31.12.2020 23.59'da Flash Player uygulamanın teknolojik yaşamına son veriliyor.

   Perculus Plus uygulamasının yapım aşaması ve alfa testinden sonra Beta aşamasına geçmesiyle birlikte Perculus Plus'ı kullanmaya başlıyoruz. Perculus Plus'ın gelişiminde etkin olan teknolojilerin en başında HTML5 ve WebRTC yazılım dilleri yatıyor.

   Günümüzde Perculus Plus kulanımı daha da yaygınlaştı. Geçtiğimiz son 12 ay içerisinde Perculus Plus'ta;

  • 30 bin oturum açıldı.
  • 1.300.000 kullanıcı Perculus Plus'ı kullandı.
  • 86.000 kere değerlendirildi.
  • Son değerlendirme oranı 5/4,21 olarak görüntülendi.

Artık bir çok özel kurum, kamu kurumu ve üniversite Perculus Plus'ı kullanıyor.

JavaScript errors detected

Please note, these errors can depend on your browser setup.

If this problem persists, please contact our support.