Skip to main content
Skip table of contents

LTI Moodle Entegrasyonu (TR)


Bu makale Moodle 3.9.1 İngilizce versiyonu kullanılarak oluşturulmuştur.

Giriş

   Perculus Plus’a ait LTI uygulaması sayesinde, Moodle üzerinden Perculus Plus sanal sınıfları oluşturulabilir ve katılımcılar Moodle üzerinden Perculus Plus’daki canlı derslere ve arşiv kayıtlarına ulaşabilir.


   Bu belgede, Moodle LMS üzerinden Perculus Plus’da nasıl sanal sınıf oluşturulacağı ve katılımcıların bunlara nasıl bağlanabileceği anlatılmıştır.


Perculus Plus'ın Tanımlanması


1. Yönetim panelinde Plugins > Activity Modules > External Tool > Manage Tool kısmına gidiniz.2. Açılan Sayfada "Configure a Tool Manually" bağlantısına tıklayınız.

 

3. Bağlantıya tıklamanızın ardından < External Tool Configuration > sayfası açılacaktır. Bu sayfada doldurmanız gereken yerler ve detayları için lütfen aşağıdaki görseli takip edin.

a. Tool Name: Araç ismi olarak Perculus Plus yazılır.
b. Tool URL: Sizinle paylaşılan Perculus Plus LTI modülünün adresi yazılır.
c. Tool Description: Bu kısma Perculus Plus modülü hakkında açıklama yazabilirsiniz.
d. Consumer Key ve Shared Secret: Tarafınıza iletilen consumer ve shared anahtarları bu noktaya yazınız.
e. Default Launch Container: Perculus oturumu oluşturmak veya mevcut oturuma katılmak için arayüzlerin yeni sekmede açılması gerekmektedir. Bu yüzden bu değerin "New window" olması gerekir. Aksi halde güvenlik önlemlerinden dolayı entegrasyon çalışmayacaktır.


4. Bu bilgiler girildikten sonra "Save Changes" butonuna tıklayarak ilerleyiniz. Kayıt işleminin ardından "Manage Tools" başlıklı sayfada Perculus Plus LTI aracı aşağıdaki gibi gösterilir.

Bir Derste Sanal Sınıf Açmak


   Perculus Plus LTI aracılığıyla, Moodle’da External Tool olarak tanımlandıktan sonra Perculus Plus’da sanal sınıflar oluşturabilirsiniz.


1. Herhangi bir ders sayfasında, dersi düzenleme moduna aldıktan sonra yeni aktivite eklemek istediğinizde aşağıdaki gibi bir ara birim çıkar. Bu ara birimde External Tool linkine tıklanır.
2. Açılan formda aktivite ismi girilir ve "Preconfigured tool" olarak yukarıda nasıl eklendiğini anlattığımız Perculus Plus aracı seçilir. Her Ders için sadece bir kere Perculus tool'u eklenmesi yeterlidir.


 

Bu iki alanın doldurulması yeterlidir.
3. Kaydettikten sonra ders sayfasına dönülür ve sanal sınıf bağlantısına tıklanır.

4. Perculus tool'una tıklandığında, Perculus Plus LTI uygulamasına yönlendirme yapılır. Perculus LTI platformu üzerinden derse ait oturumlar oluşturulabilir, raporlar görüntülenebilir ve soru havuzuna erişilebilir.


   Yukarıda anlatılan aşamalardan sonra öğretim elemanı ve öğrenciler, ders sayfasındaki sanal sınıf linkine tıklayarak Perculus Plus’daki sanal sınıfa bağlanabilirler.


Güncellenme Tarihi: 27/08/2020JavaScript errors detected

Please note, these errors can depend on your browser setup.

If this problem persists, please contact our support.