Skip to main content
Skip table of contents

Kamera Görüntüm Net Değil Ne Yapmalıyım?

Yazar: Advancity | Eğitim Teknoloğu – Yunus YALIN


Kamera Görüntüsünün Net Olmama Sebepleri Şunlar Olabilir:


  • Yüksek kaliteli kameralarda veya bilgisayar yazılımlar otomatik odaklama kullanarak sürekli yüz yakalamaya çalışıyor. Bu nedenle kamera görüntüsünde sürekli odaklamaya bağlı olarak bulanıklı yaşanabiliyor. Çözüm olarak yazılım veya donanımınızın bilgisayarınızdaki odaklama ayarlarını durdurarak sorunu çözebilirsiniz. 
  • Yüksek kaliteli kamera kullanılması kalite düşürülürken sorun yaratıyor olabilir. Sanal sınıf sisteminin anlık olarak çalışması ve tüm katılımcılara aktarılması için kamera kalitesini uygun boyutlarda sıkıştırıp diğer kullanıcılara yayın gerçekleştirilmesini sağlıyoruz. Bu noktada kamera kalitesinin çok yüksek çözünürlükten küçültülmeye çalışıldığında yaşanan bulanıklı olabilir. (Bu konu üzerine çalışıyoruz. Yakın zamanda kullanıcılarımız kamera kalitelerini ayarlayabilir olacaktır.) Çözüm olarak şu anlık normal kaliteli bir web kamera kullanmayı deneyebilirsiniz.
  • İnternetiniz stabil çalışmıyor olabilir. Yılar içerisinde ethernet kabloları ve modemler eskiyerek doğru bağlantı kayıplarına yol açabiliyor. Bunu şu şekilde örnekleyebiliriz; sürekli su akmakta olan bir çeşmenin başındaki deliklerin kirece bağlı olarak tıkanması sonucu akan suyun azalmasına karşılık, daha fazla akması için vanayı çevirmeniz olarak değerlendirebiliriz. Siz daha fazla internet paketi alıp yüksek hıza ulaşmak istiyorsunuz fakat alt yapınızın kaldırmaması nedeniyle kopukluklar yaşanabiliyor. Çözüm olarak ethernet kablolarınızı veya modeminizi değiştirmeyi deneyebilirsiniz.
  • İnternet kullanımınızı kablosuz internet (wifi) olarak gerçekleştiriyor olabilirsiniz. Kablosuz internet çok büyük bir kolaylık olsa da kimi zaman yavaşlamalara veya kısmi kopukluklara yol açabiliyor. Çözüm için modeme daha yakın olmayı veya kablolu internet kullanmayı deneyebilirsiniz.


Netlik Konusunda Test Yapmanızı Rica Ederiz:

  • Eğer kablosuz internet kullanıyorsanız, kablolu olarak internete bağlanıp sanal sınıfı kullanmayı deneyin.
  • Farklı bir modem kullanarak sanal sınıf kullanmayı deneyin.
  • Farklı bir internet bağlantısı aracılığı ile sanal sınıf kullanmayı deneyin.
  • Farklı bir web kamera ile sanal sınıfı kullanmayı deneyin.
  • Farklı bir bilgisayar ile internete bağlanmayı deneyin.
  • Eğer Google Chrome kullanmıyorsanız, Google Chrome ile sanal sınıfı kullanmayı deneyin.


Perculus Plus Bant Genişlikleri, Boyutlar ve Kaliteler hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Bant Genişlikleri


Kamera kalitesi konusunda çalışmalarımız devam ediyor. En kısa zamanda yönetici veya eğitmen tarafından ayarlanabilen kamera kalitesi ile sistemimizi kullanabilir olacaksınız.

JavaScript errors detected

Please note, these errors can depend on your browser setup.

If this problem persists, please contact our support.