Skip to main content
Skip table of contents

9.1.6. Anket Aktivitesi (Eğitmen)

Yazar: Advancity | Eğitim Teknoloğu – Yunus YALIN


   Dersi yönetme panelinden, Yeni Aktivite Ekle> Anket sekmeleri seçildiğinde şube seçimi sayfasından sonra yeni anket ekleme sayfası ekrana gelir. Anketin genel ayarları bu sayfada belirlenip “Kaydet” butonuna tıklandığında anket düzenleme sayfası açılır.


   Bu görüntüde yeni anket yazan bölüm, bir önceki sayfada ankete verdiğiniz isimdir. Burada üzerine tıklayarak bu ismi değiştirebilirsiniz.

 • Anket başlığını düzenle bölümünden anket başlığı belirlenebilir. Başlığı düzenlemek için Düzenle (
  ) düğmesine tıklayıp “Düzenle” sekmesini seçmelisiniz. Tek bölümden oluşacaksa ve anket ismi yeterliyse, Düzenle (
  ) düğmesine tıklayıp, “Sil” sekmesini seçerek, başlık kısmını kaldırabilirsiniz.
 • “Yukarı Kaydır” ve “Aşağı Kaydır” sekmelerinden başlığın sayfadaki yerini değiştirebilirsiniz.

  Aşağıya Ekle (

) düğmesi aracılığıyla ankete aşağıdaki gibi yeni bölümler ekleyebilirsiniz:


 • Başlık: Yukarıda da bahsedildiği gibi, bu sekmeden yeni başlıklar eklenebilir.
 • Paragraflar: Ankette kullanıcı için açıklama bölümleri eklemek isterseniz, bu sekme aracılığıyla bir metin ekleyebilirsiniz.
 • Tek Satır Metin: Bu soru çeşidinde kullanıcı; göndereceğiniz soruya, bir satırlık bir metinle karşılık verebilir. Olması gereken metin genişliğini piksel olarak belirtebilirsiniz. Metin genişliği kısmını boş bırakırsanız otomatik bir genişlik ayarlanacaktır.
 • Çok Satırlı Metin: “Tek satır metin” soru tipinden tek farkı kullanıcıya iletilen cevap metni kutucuğunun birden fazla satırdan oluşmasıdır.
 • Şıklı Tek Seçim: Ekleyeceğiniz soruya, hazır seçenekler ekleyip, kullanıcının bu seçenekler aracılığıyla cevap vermesini istiyorsanız, şıklı seçenekleri kullanabilirsiniz. Şıklı tek seçimde, kullanıcı seçeneklerden sadece bir tanesini seçebilir.
 • Şıklı Çok Seçim: Şıklı tek seçim soru tipinden tek farkı; kullanıcının ilgili seçeneklerden birden fazlasını işaretleyebilmesidir.
 • Matris Sorular: Bu soru tipinde anket soru ve seçeneklerini bir tablo olarak sisteme girebilirsiniz. Sütun kısmına, üstte sütunlar halinde yer alacak metinleri ekleyebilirsiniz. “Daha fazla seçenek ekle” bölümünden yeni sütun metinleri ekleyebilirsiniz.

   Satır kısmına anket sorularınızı ekleyebilirsiniz, birden fazla soru eklemek için “Daha fazla seçenek ekle” bölümünden birden fazla metin girebilirsiniz.

   Bu bölümleri bir örnek aracılığıyla daha anlaşılır hale getirelim, kırmızı ile işaretlenen kısımlar eğitim dokümanı için bu şekilde işaretlenmiştir. Kullanıcılar bu kısımları görmeyecektir.


Aşağıdaki resimde görünen anket matris tipinde oluşturulmuştur.


JavaScript errors detected

Please note, these errors can depend on your browser setup.

If this problem persists, please contact our support.