ANA SAYFA

 

ALMS’nin hem kilit hem anahtar kullanıcısı Yönetici (veya Admin) olarak anılır. ALMS ile ilgili tüm eklemeleri, düzeltmeleri, çıkartmaları, görüntülemeleri yapabilen Yönetici kullanıcı adı ve şifresiyle giriş yaptığında sistem ayarlarına göre ya “Kokpit” altındaki “Tüm Ayarlar”ı ya da doğrudan Ana sayfayı görüntüleyecektir. Ana sayfayı görüntüleyen yöneticinin karşısına “Duyurular” ve onun altında “Neler Oluyor?” çıkacaktır.

 

Yönetici Duyurular’da bağlı olduğu programda yapılan tüm eğitmen ve diğer yöneticilerin duyurularını görüntüleyecektir. Neler Oluyor?’da ise yine bağlı olduğu programdaki eğitmenlerin ve diğer yöneticilerin oluşturup ekledikleri aktivitelerle beraber öğrencilerin giriş yapmış olduğu ve tamamladıkları aktiviteleri de görüntüleyecektir. Neler Oluyor? bölümü arzu edilirse Kokpit altındaki “Tüm Ayarlar”dan kapatılabilir.

 

Yönetici genelde kendisine atalı derslerin olmaması tercih edildiğinden ana sayfayı görüntülerken eğitmenlerin ana sayfalarında görüntüledikleri gibi derslerin detaylarını görmezler. Buna gerek de yoktur. Yönetici bağlı olduğu programın tüm derslerini “Kokpit > Dersler” menüsünden görüntüleme yetkisiyle donatılmıştır.

Yöneticinin hesap ayarlarına göre sisteme ilk giriş yaptığında görüntüleyeceği tüm ayarları yapabileceği (örneğin, “Kurumu Düzenle” ile sistemde kurumun görüntülenme ayarlarından sistemde bir sıkıntı yaşanırsa ulaşılabilecek yetkili kişilerin atanması veya değiştirilmesi, eğitmenlerin, yöneticilerin yetkilerinin değiştirilmesi, kullanıcıların sistemde bazı özellikleri görüntülemeleri ve görüntülememeleri amacıyla değişiklik yapabileceği ve bunların çok daha fazlasını) “Kokpit” menüsü altındaki “Tüm Ayarlar” sayfasını görüntüleyecektir. 

DERSLERİM

 

Yönetici sol menüde “Derslerim”e tıkladığında kendisine atalı dersler olmadığından boş sayfa görüntüleyecektir. Yönetici “Kokpit” altındaki “Dersler” menüsünden kendisine ders atayabileceği gibi yine “Kokpit” menüsündeki “Tüm Ayarlar”dan Favori Derslerim ile seçeceği dersleri favorileyebilir. Favorilere eklediği derslerDerslerim menüsünden görüntülenecektir.

 

Yönetici Derslerim menüsünde görüntülediği favori derslerini derslerin yanlarındaki çarpılara tıklayarak kolayca favorilerinden çıkarabilir.
TAKVİM

 

Yönetici sol menüdeki Takvim menüsüne tıkladığında atanmış olduğu veya favori derslerine eklemiş olduğu derslere ait aktiviteleri ilgili tarihlerde ve detaylı şekilde görüntüleyecektir. Görüntülediği aktivitelere tıkladığı takdirde ilgili dersin aktivitelerinin bulunduğu liste karşısına gelecek, burada mevcut aktiviteleri görüntüleyebilecek, arzu ederse değişiklikler yapabilecek veya derse yeni aktivite ekleyebilecektir.

 

Takvimi görüntülerken kullanabileceği “Son Teslim Tarihleri”, “Girdiğim Dersler” ve “Derslerim” filtreleme seçenekleri ile takvimde görüntüleyeceklerini kişiselleştirebilir.

İLETİŞİM ARAÇLARI:

ALMS sistem içi iletişim araçları mesaj, duyurular, anketler, forum ve yardım masasıdır.

Mesaj:

Yönetici iletişim araçlarından mesaj özelliğini tıkladığında ilk görüntüleyeceği “Gelen Kutusu” olacaktır. Onun altında daha önceden gönderilmiş mesajların görüntülenebileceği “Gönderilmiş”, daha sonra gönderilmek üzere hazırlanmışların bulunduğu “Taslak” ve silinmişlerin gittiği “Çöp Kutusu” vardır.

 

Yeni Mesaj Oluşturmak için “Yaz” butonuna tıklanır.

Yeni mesajın kime gönderileceği, mesajın konu başlığı ve mesajın yazılacağı metin kutusu, ayrıca mesaja eklenecekse “Dosyaları ekleyin” butonu bulunur. Mesaj yazıldıktan sonra hemen gönderilecekse “Gönder” butonuna basılır. Daha sonra gönderilmek üzere saklanacaksa “Taslak” butonuna basılır. Mesajın gönderilmesinden vazgeçilmesi halinde “İptal Et” butonuna basılır.

 

Mesajlar bir kişiye bir gruba veya birden fazla kullanıcıya yollanabilir.

Duyurular:

Yönetici duyurular menüsünü açtığında karşısına ilk gelen kutusu gelecektir. Gelen kutusundaki duyuruların kimden geldiği, kime yollandığı, duyuruların konu başlıkları, nerede yayımlandığı ve tarih detayları görüntülenecektir. Varsayılan olarak son 5 duyurun gelecektir. Arzu edilmesi durumunda “Daha fazla duyuru yükleyin” butonuna basılarak daha fazla duyurunun görüntülenmesi sağlanabilir.

 

Duyuru aramak için sağ üst köşedeki “Duyuru Ara” kullanılabilir.

Sistemde yayımlanmak üzere yeni duyuru oluşturmak için “Yaz” butonu kullanılacaktır. Yaz butonuna basıldığında yeni duyuru oluşturmak için gerekli sayfa gelecektir.

En başta duyuruyu kimin yayımladığını belirtecek “Gönderen” satırı bulunur. Yönetici duyuruyu yönetici olarak veya kendi adıyla yayımlayabilir. İkinci sırada “Kime” satırı bulunur. Duyuruyu görüntüleyecek kişileri bu satıra girilecek veri belirleyecektir. Duyuru kişiye, bir gruba, bir sınıfa, bir derse veya tüm programlar tarafından görüntülenmek üzere hazırlanabilir.

“Konu Başlığı” duyuru hakkında belirtici ve bilgilendirici olacak bilgiyi içermesi açısından kullanışlıdır.

“Metin Giriş Alanı” görüntülenmesi istenen duyurunun metninin girilmesi içindir. Duyuru metni buraya yazılacaktır. Duyuru metninin yazılacağı alanın üst kısmındaki editör kullanılarak duyurulara istenen detaylar eklenebilir.

“Dosyaları ekleyin” butonu kullanılarak duyuruya eklenmesi istenen dosyalar yüklenebilir.

Duyuru metninin altında işaretlenebilir kutucuklar bulunur. Bunlardan ilki hazırlanan duyurunun aynı zamanda e-posta olarak da gönderilmesini sağlayacaktır. “Kime” kısmına eklenen kişiler bu kutucuğun işaretlenmesi halinde duyuruyu aynı zamanda e-posta olarak alacaklardır.

 

Aşağıdaki iki kutucuk duyurunun görüntüleme ayarları için kullanılır. İlki seçildiği takdirde ana sayfada duyurular bölümünde yayımlanan duyuru her zaman diğer duyuruların üzerinde gösterilecektir. Diğer kutucuk ise duyurunun yayımlanacağı zaman aralığının belirlenmesi için kullanılır. Tıklandığında çıkan başlangıç ve bitiş tarihlerine göre duyuru belirli tarihler arasında yayımlanacaktır. Tarih aralığı belirlenecekse duyurunun e-posta olarak yollanma özelliği pasif olur.

 

Forum:

Yöneticilerin ve eğitim elemanlarının görüş alışverişi yapabilmeleri amacıyla tasarlanmış forum menüsünde önceden oluşturulmuş anketler görüntülenebileceği gibi “Yeni Başlık Aç” butonu kullanılarak yeni forum oluşturulması da mümkündür. Yeni Başlık Aç butonuna tıklandığında açılacak popup’ta Konu Başlığı satırı ve forum hakkında bilgi verecek ilk mesajın yazılacağı metin kutusu bulunur. Metin kutusunun üzerinde ihtiyaç halinde kullanılmak üzere editör bulunur. Metin kutusunun altındaki “Yönetici Kontrollü” kutucuğun işaretlenmesi durumunda oluşturulan foruma yazılacak yorumlar yayımlanmadan önce yönetici onayından geçecektir. Bu kutucuk işaretlenmez ise yorumlar gönderildiği anda forum başlığının altına ekleneceklerdir. 

Yardım Masası:

İletişim Araçları menüsünün altındaki Yardım Masası yöneticilerin eğitmenler veya öğrenciler tarafından yaşadıkları sorunlara istinaden açılmış destek taleplerini görüntüleyecekleri yerdir. Yardım Masası açıldığında öncelikle tüm destek talepleri görüntülenecektir. Yönetici isterse açık, işlemdeki veya kapanmış destek taleplerini görüntüleyebilir. Destek talepleri kapatılabilir veya okundu olarak işaretlenebilir. Yönetici destek taleplerine tıklayarak detaylarını görüntüleyebilir. Taleplere dair detay istemek için talebin sahibine yanıt yazmak için de ilgili talebin görüntülenmesi buradan yapılacaktır.

Gerek görürse yönetici talepleri ilgili kişilere Talebi Yönlendir butonunu kullanarak atayabilir. 

Raporlar:

ALMS sistemdeki her verinin raporlarının alınmasına olanak tanır. Raporlar menüsünde mevcut raporların yanında istenmesi durumunda teknik destekten sisteme eklenmesi istenen rapor iletilebilir. İstenen rapor sisteme eklenemeyecek şekilde ise teknik destek istenen raporu çekip verecektir. 

Sistemde mevcut raporlardan birini çekmek için Rapora Git tıklanarak çekilmek istenen raporun içerisine girilir. Rapor Al sayfasındaki parametreler kullanılarak çekilecek raporda olması istenen detaylar belirlenir. 

Yönetici raporlar menüsünde Kullanıcı/Ders/Şube, Organizasyon Birimi, Program veya Grup filtrelerini kullanabilir.

Tarih Aralığı çekilecek raporun zaman aralığını belirleyecektir. Tarih Aralığı üzerindeki Oluşturulma Tarihi, İlk Giriş Tarihi, Son Giriş Tarihi, Tamamlama Tarihi ve İlk Giriş veya Son Giriş Tarihi kriterleri raporda çekilecek verinin filtrelenmesi için kullanılır.

Pasif Kullanıcıları Göster kutucuğunun işaretlenmesi halinde sistemde kayıtlı ancak durumu pasif yapılmış kayıtlar da getirilecektir.

Özel Alanlar kutucuğu kullanıcıların sisteme kaydedilirken doldurduğu formda doldurulması istenen veya doldurulan alanlara eklenmiş bilgilerin istendiği standart form alanları dışında oluşturulmuş alanların da raporlarda çekilmesini sağlayacaktır. Özel Alanlar sol menüde “Kokpit” altındaki “Tüm Ayarlar” menüsünde “Araç Kutusu” içerisindeki “Kurumu Düzenle” altındaki “Özelleştirilmiş Alanlar”dan eklenir.

 

Aktivite Tipi filtresi kullanılarak anket, e-ders, doküman vb. aktivitelerin raporlarının çekilmesi sağlanabilir.

Not Aralığı filtresi çekilecek raporun en düşükten en yükseğe hangi not aralığından veri getireceğini belirleyecektir.

Aktivite Adı biliniyorsa veya belliyse girilerek çekilecek raporun hangi adı taşıyan aktiviteden olduğu belirlenebilir.

Durum raporu çekilecek aktivitenin başlamış, tamamlanmış, başlamadı vb. gibi seçenekler arasından verisinin alınacağını belirleyecektir.

Raporda görülmek istenen kriterler belirlendikten sonra Rapor Al butonuna basıldığında istenen rapor oluşacaktır. Oluşturulan rapor MS Excel dosyası olarak indirilmek için Tam Veriyi İndir butonuna basılması yeterlidir. Yazdır butonuna basılmasıyla rapor çıktı olarak alınacaktır.

Raporlar menüsündeki rapor tipleri ve altlarındaki açıklamalar yöneticinin çekebileceği raporlar için rehber niteliği taşır. Mevcut rapor tiplerinden birini parametrelerini belirleyerek çekebilir veya teknik destekten raporlar menüsünde olmayan bir rapor türünün menüye eklenmesini veya çekilip kendisine teslim edilmesini talep edilebilir.

 

Soru Bankası:

Soru Bankası sınavlarda kullanılmak üzere hazırlanan veya hazırlanmış soruların tutulduğu yerdir. Sınavlarda daha önce kullanılmış soruları arama yaparak soru bankasında bulmak mümkünken sınavlarda kullanmak üzere yeni soruların eklenmesi de buradan yapılacaktır.

 

Soru Ekleme işlemi için “Yeni Soru Ekleyin”e tıklanarak eklenecek sorunun tipi seçilir.

Soru tipleri arasında seçim yapıldıktan sonra yeni soru oluşturma sayfası gelecektir. Yeni soru oluşturma sayfasında yıldızlı (*) alanlar doldurulması zorunlu alanlardır. Doldurulması zorunlu olmayan alanların da boş bırakılmaması tavsiye edilir. Tüm alanların uygun şekilde doldurulması oluşturulan yeni sorunun daha sonraki sınavlarda da kullanılabilmesi için gereklidir.

Soruyu hazırlayan kişi öğretim görevlisiyse, oluşturduğu yeni soruyu bağlı olduğu ana derse bağlamaz ise soru bankasına kaydedeceği yeni sorusunu daha sonra tekrar kullanamayacaktır. Öğretim görevlileri soru bankasındaki sorular arasından sadece kendi ana derslerine bağlı soruları görüntüleyebilirler. Sorusunu kendi ana dersine bağlamayan öğretim görevlileri daha sonra soru bankasında sorularını görüntüleyemeyeceklerdir. Bu nedenle öğretim görevlilerinin soru oluştururken tüm boşlukları doldurmaları tavsiye edilir.

Soru oluşturulurken ilk doldurulacak alan “Soru Metni”dir. Sorulacak sorunun metni buraya yazılacaktır. Doldurulması zorunlu olan bu alan soru metinden değil bir dosya yüklenerek de doldurulabilir. Soru bir resmin eşleştirilmesi veya resimdekinin soru olarak sorulmasıysa soru metni kutusunun hemen altında dosya yüklemek için kullanılacak “Dosya Seç” tıklanır ve soruyu hazırlayan cihazından soru için kullanılacak dosyayı sisteme yükler.

Soru tipi “Yeni Soru Ekleyin” butonuna tıklandığında seçildiğinden bu kısım soru hazırlanırken değiştirilemez. Örneğin çoktan seçmeli seçilmişse soru hazırlanırken bu sabit kalacaktır.

Seçenek tipleri metin ve dosya olarak belirlenmiştir. Metin seçilirse  STG___Soru__Se_ene_i_ALMS.png butonuna basılarak istendiği kadar seçenek eklenebilecektir. Fazla eklenen seçenekler seçeneklerin yanlarındaki çarpılara basılarak azaltılabilir. Seçenek tiplerinden “Dosya” seçildiği durumda seçenekler yine “Seçenek Ekle” butonuna basılarak artırılabilir. Ancak bu sefer seçeneklerin yanında her seçenek için “Dosya Seç” butonu olacaktır. Her seçeneğin yanıtı olacak dosya bu butona basılarak öğretim görevlisinin cihazından seçilerek sisteme yüklenecektir.

Ana Ders oluşturulansorunun bağlanacağı dersi sistemden seçmek için kullanılacaktır. Oluşturulan sorunun daha sonra öğretim elemanı tarafından kullanılabilmesi için bir ana derse bağlanması önemlidir. Sınavlar ana derslerin altlarında oluşturulur. Soruyu buna göre ana derslere bağlamak bu nedenle de önem taşımaktadır.

Konu Başlıkları,oluşturulan sorunun puanlaması belirlenirken kullanılabileceği için önem taşımaktadır. Bir dersin belirli konu başlıklarından soruların puanlaması belirlenebilir.

Kategoriler, bir rapor çekilirken hangi kategoride kaç soru olduğu bilgisinin belirlenmesinde önem taşıyacaktır.

Anahtar Sözcükler, bir ana ders altındaki tüm sorular arasından hangi sorunun sınavda kullanılacağını belirlemede fark yaratacaktır. Bir ana dersin altında beş yüz soru olabilir ve anahtar sözcükler bu sorular arasında sınavda sormak üzere soru seçmeyi pratikleştirecektir.

Oluşturan Kişiler yine doldurulması zorunlu olmayan alanlardandır. Soruyu hazırlayan kişilerin bilgisini sağlaması açısından önem taşır. Sistemdeki tüm bilgiler gibi bu da başka konularda olabileceği gibi rapor çekerken kullanılabileceği için önem taşımaktadır.

Zorluk Derecesi sorunun sorulacağı sınavda puanlamasının belirlenmesinde yardımcı olabilecektir. Sınav oluşturulurken on sorunun üçünü kolay, üçünü orta ve dördünü en zor olarak belirlemek için sorunun zorluk derecesinin belirlenmiş olması gerekmektedir.

Yorumlar soruyu hazırlayan öğretim elemanı tarafından girilebilir. Bu yorumlar soruyu yanıtlayan öğrenciler tarafından görüntülenecektir. Bu nedenle soruya yorum ekleyen öğretim elemanları bu noktayı göz ardı etmemelidirler.

ALMS sorular oluşturulurken kolaylık sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Sistemin her noktasında görülebileceği gibi soruların kaydedilmesi noktasında da bu tasarım özelliği göze çarpacaktır. Oluşturulan soru kaydedilirken,

Kaydet tıklandığında soru bankasına soru kaydedilecek ve herhangi bir değişiklik yapılabilmesi amacıyla sayfa görüntülenmeye devam edecektir.

Kaydet ve Yeni Oluştur tıklandığında soru bankasına soru kaydedilecek ve oluşturulan son sorunun tipinde (çoktan seçmeli, eşleştirme, açık uçlu, çoklu seçmeli, sıralama) ve önceki sorunun ana ders, konu başlıkları, kategoriler, anahtar sözcükler, oluşturan kişiler ve zorluk derecesi bölümlerini olduğu gibi tutarak sadece soruyu ve seçenekleri silerek yeni bir sayfa getirecektir.

Kaydet ve Temizle tıklandığında oluşturulan soruyu kaydedecek ve soru tipi de dahil olmak üzere yepyeni bir soru için temiz bir soru oluşturma sayfası getirecektir.

 

Soru kaydedildiğinde alınacak uyarıyla sorunun başarıyla eklendiği görülecektir.

Mevcut bir soruyu soru bankasında aramak için ana ders adından, sınavdan veya bu her iki kriterin arama sonuçlarını daraltmak için sorunun içerisinde geçen bir kelimeyi veya kelime öbeğini “Metin” bölümüne yazılacaktır.

Detaylı Arama ile soru bankasında aranacak soruyu oluşturulma tarihi, güncelleme tarihi, sorunun altında bulunduğu konu başlıkları, kategorileri, anahtar sözcükler, oluşturan kişiler, sorunun zorluk dereceleri (çok kolay, kolay, orta, zor, çok zor), daha önce kullanılmış sorular veya daha önce kullanılmamış sorular arasından kriterleriyle arama yapılabilir.

Arama soru tiplerinin hepsini (çoktan seçmeli, eşleştirme, açık uçlu, çoklu seçmeli, sıralama) veya bazılarını eleyerek (off) yapılabilir.

Çoklu Soru Eklemesoru bankasına toplu olarak ve MS Excel dosyası kullanılarak soru eklemeyi olanaklı kılan soru ekleme yöntemidir. Soru yüklemek için kullanılacak MS Excel dosyası sistemden (ALMS) indirilir ve eklenecek sorular MS Excel dosyasına eklendikten sonrayine sisteme yüklenir. 

Çoklu Soru Ekleme işlemi için soru bankası menüsünde çoklu soru ekle butonuna basılarak MS Excel dosyası indirmek için görüntülenmesi gereken sayfaya gelinerek dosya indirilir. Ms Excel dosyasına eklenmek istenen sorular ile beraber dosyadaki soru ekleme sayfasında da bulunan alanlar (ana ders, anahtar sözcükler, soru kategorisi) doldurularak dosya sisteme geri yüklenir. Yüklenen dosyayı sistem otomatik olarak işleme alır ve yüklenen soruların bilgisini sayfada gösterir.

 

Soru Silme işlemi için soru bankasında arama yapıldıktan sonra hiçbir sınavda kullanılmamış soru veya sorular seçilerek STG___Soru_S_l__ALMS.png 

butonuna basılarak yapılır. Sınavlarda kullanılmış soruların silinmesine sistem otomatik olarak izin vermemektedir. Silinmek istenen soru herhangi bir sınavda kullanılmamış ise arama sonuçlarında sorunun başında tıklanabilecek bir kutucuk çıkacaktır. Kutucuğun çıkmadığı soruların bir veya daha fazla sınavda kullanılmış oldukları anlaşılabilir.

 

 

DOSYALARIM:

Dosya Gezgini menüsünde dosyalarım, paylaşılan dosyalar, FTP klasörü ve yeni dosya yükleyin başlıkları görüntülenecektir.

ALMS kullanıcıları arasından sadece Yönetici (Sistem Yöneticisi) sisteme yüklenmiş ve yüklenen tüm dosyaları görüntüleyebilir. Öğretim elemanları sadece kendi yükledikleri ve yöneticinin yükleyip kendileriyle paylaştıkları dosyaları görüntüleyebilirler. 

Dosya gezgininde dört sekme görüntülenecektir. Dosyalarım, Paylaşılan Dosyalar, FTP Klasörü ve Yeni Dosya Yükleyin. 

Dosyalarım sekmesi hem yönetici hem de öğretim görevlisi için kendi yükledikleri dosyaları görüntüleyebilecekleri sekmedir.

Paylaşılan Dosyalar sekmesinde öğretim görevlisi kendi dosyalarını ve kendisiyle paylaşılan dosyaları görüntüleyebilecekken yönetici bu sekmede organizasyona yüklenen tüm dosyaları bu sekmede görüntüleyebilecektir.

FTP Klasörü yöneticinin görüntüleyebileceği sekmedir. Boyutu iki yüz elli megabaytı aşan dosyalar tarayıcılardan (browser) yüklenmeye çalışıldığında zaman aşımına uğrayacağından yöneticilere verilen FTP adresleri yoluyla yöneticiler FTP ile sisteme büyük dosylara yükleyip paylaşabilirler.

Yeni Dosya Yükleyin başlıklı klasörden hem yöneticiler hem de öğretim görevlileri sisteme dosya yükleyebilirler. Yüklenecek dosyaların paylaşılan dosyalara mı yoksa dosyalarım klasörüne mi yükleneceğini buradaki seçeneklerden belirlenecektir.