Perculus üst menüde; Perculus Logosu, Oturum Arayüzü, kalan / geçen süre, odanın aktif / pasif yapılması, tam ekran, oturumu sonlandır ve paylaşım seçenekleri bulunmaktadır. (Bkz. Şekil-1)


Oturum tipi değişikliği için o alandaki ok işaretine tıklayıp açılan menüden istenen oturumun seçilmesi gerekmektedir.


Oturum tiplerinin listelendiği alanın hemen sağında bulunan gösterge sizin seçiminize göre bulunduğunuz oturum için kalan ya da geçen süreyi göstermektedir. (Bkz. Şekil-2)


Paylaşım seçenekleri (Bkz.. Şekil-3), bulunduğunuz oturum içinde kullanmak istediğiniz dokümanları yüklemenizi veya ekran paylaşımı yapmanızı sağlayan seçeneklerdir. Dosya Yükleme / Dosya Seçme ile ilgili detaylı bilgiyi Dosya Modülü altında, Yeni Sayfa Aç / Ekran Paylaşımı ile ilgili detaylı bilgiyi Beyaz Tahta Modülü altında bulabilirsiniz.


Kamera Görüntünüzü anlık olarak yakalayıp paylaşabilmeniz için Paylaş / Kamera görüntüsü seçeneğine bir kez tıklamanız gerekmektedir. Tıklamanız sonucunda Perculus size kamera görüntünüzün yayınlandığı bir ekran sunar. Bu ekranda istediğiniz anda sağ altta bulunan "Yakala" tuşuna basmanız halinde Perculus yakaladığı kamera görüntüsünü Oturum Dosyaları (Bkz. Dosyalar Modülü) altına ekleyecektir. Görüntüyü beyaz tahtada yayınlayabilmek için Paylaş > Dosya Seç listesinde farenizin sol tuşu ile bir kez tıklamanız veya Dosyalar Modülü altından dosya adına farenizin sol tuşu ile iki kez tıklamanız gerekmektedir.

Yeni anket'e tıklayarak oturumunuzda anketler oluşturabilirsiniz. Oluşturmuş olduğunuz anketleri "anket şablonu"nda görebilmektesiniz.

Perculus oturum ekranına ilk girişinizde oturum pasif olacak ve dolayısıyla buna bağlı olarak Perculus size hazırlıklarınızı tamamladıktan sonra oturumu aktif yapmanız için uyarı verecektir. Hazırlıklarınızı tamamladıktan sonra oturumu aktif yapmak için üst menüde bulunan "Devam Et" butonuna basmanız gerekmektedir. Eğer aktif bir oturumda iseniz buton adı "Ara Ver" şeklinde değişmiş olacaktır. Oturumu tekrar pasif yapmak istediğinizde "Ara Ver" butonuna basmanız yeterli olacaktır.

"Ara Ver" butonunun hemen sağında bulunan  butonu da oturum ekranını tam ekran yapmanızı sağlayacaktır.