Perculus'un kurumlarda firewall engeline takılmadan çalışabilmesi için bazı ayarlar yapılması gerekebilir. 

Perculus'ta ses ve video verileri; HTTP protokolü için kullanılan 80., HTTPS protokolü için kullanılan 443. veya RTMP (real time messaging protocol) için de-facto standart olan 1935. port üzerinden iletilmektedir.

Firewall sistemlerinde de 80. port genel olarak açıktır (80. port web sitelerine bağlanırken kullanılan porttur.). Bu yüzden 1935 ve 443. portlar kapalı olursa, 80. port üzerinden veri trafiği sağlanır.

Ancak bazı firewall sistemlerinde, 80. port açık olsa da bu port üzerinden geçen veri paketlerinin içeriği de kontrol edilebilir. Uygulama katmanı filtrelemesi denen bu yöntemde (http://en.wikipedia.org/wiki/Firewall_(computing)#Third_generation:...), açık portların üzerinden geçen verinin, bu portu kullanan standart protokolden başka bir protokole ait olup olmadığı kontrol edilir.

Perculus sisteminde de, ses ve görüntü verisi RTMP (real time messaging protocol) paketleri olarak 80. port üzerinden iletilir.

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemi kullanan firewall sistemleri, 80. port standartlara göre HTTP isimli protokol tarafından kullanıldığı için, 80. porttan RTMP paketlerine (ses ve video verisi) izin vermeyebilir.


Bu yüzden, Perculus sistemini kullanan kurumların, firewall sistemlerinde 80. port üzerindeki streaming.perculus.com (IP adresi değişebileceği için DNS ismi kullanılması daha doğru olur) gelen ve giden veri trafiği üzerindeki paket filtreleme özelliğini devre dışı bırakmaları gerekmektedir.