1 GENEL BAKIŞ
Perculus Plus, bilgisayar ve mobil cihazlar üzerinden uzaktan canlı eğitim ve toplantı yapılmasını sağlayan sanal sınıf platformudur. Perculus Plus ile yapılabilecekler:

- Canlı video ve ses akışı,

- Ekran paylaşımı,

- Doküman ve sunum paylaşımı,

- Paylaşılan belgeler üzerinde çizim ve metin araçlarını canlı kullanabilme,

- Video paylaşımı,

- Genel ve özel mesajlaşma,

- Mini anket ve test soruları yayınlayabilme

Yapılan oturumlar kaydedilir ve sonrasında katılımcılar bu oturum kayıtlarına ulaşabilir.

2 GEREKSİNİMLER
Perculus Plus’ı katılımcı olarak kullanmak için gerekenler şunlardır:

- Bir internet tarayıcısı

  o Windows, Mac ya da Linux işletim sistemine sahip masaüstü cihazlar ve Android işletim sistemine sahip mobil cihazlar için Google Chrome

  o IOS 12.0 işletim sistemine sahip Apple cihazlar (IPhone ve IPad) için Safari

- En az 1 Mbit/sn bant genişliği (Hem yükleme hem indirme için)

- Sorunsuz çalışan bir bilgisayar ya da mobil cihaz (Android ve IOS)

- Web kamera (Oturumda kamera kullanılacaksa)

- Mikrofon (Oturumda mikrofon kullanılacaksa)

- Katılımcı ekranını diğer kullanıcılarla paylaşacaksa (Eğitmen tarafından paylaşım yetkisi verilmelidir) ekran paylaşımı yapabilmek için Google Chrome tarayıcısı’na Perculus ekran paylaşımı uzantısının eklenmesi (Google web mağazadan indirilebilir.)

3 LOBI ALANI
Kullanıcı sanal sınıfa bağlandığında, eğitmen dersi henüz başlatmamışsa lobi alanında bekletilir. Buradaki sohbet alanında, diğer bekleyen katılımcılarla yazışabilir. Eğitmen, derse ara verdiğinde de katılımcılar lobi alanına alınır.4 OTURUM MENÜSÜ
Ders süresinin sağındaki ok ile aşağıdaki menü açılır:4.1 SİSTEM KONTROLÜ
Ders başlatıldığında bir sorun yaşamamak için sistem kontrolü yapılması tavsiye edilir.

Sistem Kontrolü sayfasına geçmek için, sağ üstte ders süresinin sağında yer alan oka tıklanmalı ve Sistem Kontrolü sekmesi seçilmelidir:

4.1.1 DurumYetkiler adımında yukarıdaki görseldeki gibi problem yoksa sonraki sayfaya geçilebilir. Cihazınızda, kamera ya da mikrofon yoksa ve oturum esnasında bu araçları kullanmayacaksanız bu uyarıları dikkate almayabilirsiniz, fakat kamera ve mikrofon kullanacaksanız dersi başlatmadan önce ilgili donanımı sağlamanız gerekmektedir.

Ekran paylaşımı yapılabilmesi için Google Chrome tarayıcısına Perculus 3 Ekran Paylaşım Eklentisi 1.0.0.3 eklenmelidir. Google Chrome Webstore’da “Perculus” metni aranabilir ya da https://chrome.google.com/webstore/search/perculus adresinden eklentiye ulaşılabilir.

4.1.2 KameraKamera adımında cihazınızda mevcut bulunan kameralar listelenir. Oturumda kullanmak istediğiniz kamerayı seçtiğinizde, kameranın görüntüsü ekrana gelir, “Kameram Çalışıyor” butonu ile bir sonraki sayfaya geçilebilir.

Burada listelenen bir kamera yoksa, cihazınıza bağlı bir kamera olduğundan emin olmanız gerekir.

4.1.3 SesHoparlörünüzden / kulaklığınızdan çalan müziği duyabiliyorsanız, ses sistemi sanal sınıf için uygundur. “Ses Duyuyorum” butonu ile bir sonraki sayfaya geçilebilir.

Ses duyamıyorsanız hoparlörünüzün ya da kulaklığınızın doğru çalıştığından emin olmanız gerekir.

4.1.4 MikrofonMikrofon adımında cihazınızda mevcut bulunan mikrofonlar listelenir. Oturumda kullanmak istediğiniz mikrofonu seçtiğinizde, mikrofon seviyesi çubuğu ekrana gelir, test etmek için ses verdiğinizde bu çubuk ses seviyesine göre hareket edecektir. Bu hareket mikrofonunuzun çalıştığını gösterir. “Sonraki” butonu ile bir sonraki sayfaya geçilebilir.

Burada listelenen bir mikrofon yoksa, cihazınıza bağlı bir mikrofon olduğundan emin olmanız gerekir.

4.1.5 BağlantıBağlantı hızı yeterli olmadığında, sağlıklı bir oturum yapılamamaktadır. Bu nedenle oturum öncesi bağlantı hızı test edilmelidir. “Testi Başlat” butonu tıklanıp bir süre beklendiğinde test sonucu ekrana gelecektir. Test başarılı ise “Tamam” butonu ile sistem testi sonlandırılabilir, başarılı değilse bağlanılan ağ değiştirilebilir ya da kablosuz yerine kablolu bağlantı tercih edilebilir.


4.2 ARAYÜZ DİLİNİ DEĞİŞTİR
Bu bağlantıya tıklarsanız, arayüz dilini desteklenen dillerden birine değiştirebileceğiniz bir dil seçim arabirimi açılır.


5 ORTAK ALAN KULLANIMI
Eğitmenin ortak alanda paylaştığı dokümanlar, beyaz tahta ve ekran paylaşımı senkron şekilde izlenebilir.

Beyaz tahtanın ya da dokümanın ekranda açık olan mevcut görüntüsü sol altta yer alan simgesine tıklanarak indirilebilir.

Eğitmenden yetki talep etmek için, ortak alanın sağ altında yer alan simgesine tıklanmalıdır. Yetki isteği eğitmene iletilir ve eğitmen uygun gördüğü yetkiyi (kamera, mikrofon ve ortak alan yönetimi) kullanıcıya verebilir.


6 SOHBET
Kamera bölümünün altındaki  simgesine tıklanarak sohbet paneli görüntülenebilir.Sohbet panelinin solunda  sekmesinde yazılanlar genel yazışmalardır. Tüm kullanıcılar bu yazışmaları görebilir.
Diğer katılımcılarla özel yazışmak için  düğmesine tıklanarak özel mesaj gönderilecek katılımcı seçiler ve yeni sohbet sekmesi açılır.


7 KATILIMCILAR
Kamera bölümünün altındaki  simgesine tıklanarak Katılımcılar paneli görüntülenebilir.8 SORULAR
Oturum esnasında eğitmen tarafından yayınlanan anketlere cevap vermek için, Kamera bölümünün altındaki  şeklindeki simgeye tıklanmalıdır.Soru yayınlandığı sırada, oturuma canlı katılan kullanıcıların ekranında, anket sorusu otomatik olarak belirecektir.9 PAYLAŞIM İZİNLERİ
Oturum esnasında eğitmen, kullanıcıya kamera, mikrofon ya da ortak alan kullanımı için paylaşım yetkisi verebilir.

Kullanıcı eğitmenden yetki talep etmek için ekranın sağ altında yer alan  simgesine tıklamalıdır.

Kamera ya da mikrofon yetkisi verildiğinde, kullanıcıdan bu cihazların kullanılabilmesi için izin istenir. Kamera ya da mikrofon, otomatik olarak açılmaz.İlgili izin talebi için uygunluk verilebilir ya da bu talep reddedilebilir.

Mobil cihazlardan bağlanan kullanıcılar için, eğitmenin ortak alanda paylaştığı sesli ve görüntülü içeriklerin görüntülenmesi için yine izin istenebilir. Bu talepler eğitmenin ortak alanda paylaştığı videonun ya da kamera görüntüsünün kullanıcının cihazında görüntülenmesi içindir.

Paylaşım yetkisi verildiğinde kullanıcı panelinde aşağıdaki gibi bir pencere belirir.Kullanıcı paylaşım yetkilendirmesini kabul ettiğinde beyaz tahtayı kullanabilir, doküman paylaşabilir, doküman üzerinde çizim araçlarını kullanabilir, kamerasını ya da mikrofonunu açıp kapatabilir, ekran paylaşımı yapabilir.

Ortak alanda beyaz tahta, doküman ve ekran paylaşımı yapabilmek için ekranın üst ortasında yer alan + butonuna tıklanmalı ve açılan pencereden paylaşım yapılmak istenen araç seçilmelidir:9.1 BEYAZ TAHTAEkranın üst ortasında yer alan + butonuna tıklanıp beyaz tahta aracı seçildiğinde, solda çizim ve metin araçları belirir, orta bölümde de fonu açık gri olan bir çalışma sayfası oluşur.
Beyaz tahtanın solunda; kalem , silgi  , metin , renk seçimi  ve tüm tahtayı temizlem  earaçları bulunur. Bu araçlar çalışma sayfasında kullanılabilir.
Sayfanın sol alt köşesinde yer alan  butonuna tıklanarak, mevcut beyaz tahta görseli indirilebilir.


9.2 DOKÜMAN VE VİDEO PAYLAŞIMI
Ekranın üst ortasında yer alan + butonuna tıklanıp “Doküman Yükle” seçildiğinde, cihazınızdan doküman ve video yükleyebilmek için bir dosya seçme penceresi açılır.

Seçtiğiniz doküman ya da video yüklenirken sağ paneldeki dosyalar bölümünün altında yükleme durumu izlenebilir. Küçük boyutlu dosyalar kısa sürede ortak alanda açılacaktır.

Yüklenmiş belge ve videoları, kamera görüntüsünün altında yer alan “Dosyalar” bölümünde görebilir ve üzerlerine tıklayarak ortak alanda açabilirsiniz.

Doküman ve video yüklemede sadece pdf, jpeg, png, mp4 (video) ve mp3 (ses) uzantılı dosya yüklemeye izin verilmektedir. Eğer bir MS Ofis belgesi (Word, Excel veya Powerpoint) paylaşmak isterseniz bu dosyayı önce önce pdf biçemine çevirmeniz gerekmektedir.

Ortak alanda doküman açıkken de yine sol panelde çizim ve metin araçları görünür. Bu araçlar doküman üzerinde de kullanılabilir. Video üzerinde çizim araçları kullanılamaz.Dokümanın ekranda açık olan görüntüsü sayfanın sol alt köşesinde yer alan  butonuna tıklanarak indirilebilir. Yine sol alt köşede yer alan  ikonuna tıklayarak dokümanın sayfalarını sol panelde çoklu olarak görüntüleyebilir ve sayfa seçimi yapabilirsiniz.

Ekranın orta alt bölümünden dokümanın hangi sayfasında olunduğu görülebilir.

Videoyu (ya da sesi) durdurduğunuzda, tüm katılımcılarda durdurulur; oynattığınızda da tüm katılımcılarda oynatılır.


9.3 EKRAN PAYLAŞIMI
Ekran paylaşımı yapılabilmesi için Google Chrome tarayıcısına Perculus 3 Ekran Paylaşım Eklentisi 1.0.0.3 eklenmelidir. Eklenti, Google Chrome Webstore üzerinden indirilebilir. Google Chrome Webstore’da “Perculus” metni aranabilir ya da https://chrome.google.com/webstore/search/perculus adresinden eklentiye ulaşılabilir.

Ekranın üst ortasında yer alan + butonuna tıklanıp “Ekran Paylaşımı” seçildiğinde, ekran paylaşımı penceresi ekrana gelir. Eğer Google Chrome kullanıyorsanız ve eklentiyi kurmamışsanız, eklentinin kurulum adresi gösterilir. Eklentiyi kurduğunuz an, otomatik olarak ekran paylaşım penceresi gelir.Gelen pencerede ilk sekme, ekranın tamamının paylaşımı içindir. Birden fazla ekran kullanılan cihazlarda görseldeki gibi ekran seçimi istenir.

Uygulama penceresi sekmesinden hangi uygulamanın paylaşılacağı seçilebilir. Burada açık olan uygulamalar yer alır.

Google Chrome tarayıcısının tek bir sekmesi paylaşılacaksa, ekran paylaşımı penceresinin sağında yer alan Chrome sekmesinden ilgili sekme seçilmelidir.

Ekran paylaşımı penceresinin sol altında yer alan “Sesi Paylaş” kontrolü seçildiğinde, ekran görüntüsüyle birlikte sesi de paylaşılır. Ses paylaşılırken cihazınızın sesi otomatik olarak kısılır. Açmak isterseniz cihazınızın sesini açmanız gerekir.

Ekran paylaşımını durdurmak için, orta üstte yer alan paylaşım bölümüne tıklanmalı ve aşağıdaki görseldeki gibi ekran paylaşımı sekmesinin sağında yer alan çöp kutusu ikonuna tıklanmalıdır. Eğer Google Chrome ile ekran paylaşımı yapılıyorsa, ekran paylaşım çubuğu üzerindeki “Paylaşmayı Durdur” düğmesine tıklanarak da paylaşım durdurulabilir.