1 GENEL BAKIŞ
Perculus Plus, bilgisayar ve mobil cihazlar üzerinden uzaktan canlı eğitim ve toplantı yapılmasını sağlayan sanal sınıf platformudur. Perculus Plus ile yapılabilecekler:

- Canlı video ve ses akışı,

- Ekran paylaşımı,

- Doküman ve sunum paylaşımı,

- Paylaşılan belgeler üzerinde çizim ve metin araçlarını canlı kullanabilme,

- Video paylaşımı,

- Genel ve özel mesajlaşma,

- Mini anket ve test soruları yayınlayabilme

Yapılan oturumlar kaydedilir ve sonrasında katılımcılar bu oturum kayıtlarına ulaşabilir.


2 GEREKSİNİMLER
Perculus Plus’ı eğitmen ya da oturum yöneticisi olarak kullanmak için gerekenler şunlardır:

- Bir internet tarayıcısı

  o Windows, Mac ya da Linux işletim sistemine sahip masaüstü cihazlar ve Android işletim sistemine sahip mobil cihazlar için Google Chrome

  o IOS 12.0 işletim sistemine sahip Apple cihazlar (IPhone ve IPad) için Safari

- En az 1 Mbit/sn bant genişliği (Hem yükleme hem indirme için)

- Sorunsuz çalışan bir bilgisayar ya da mobil cihaz (Android ve IOS)

- Web kamera (Oturumda kamera kullanılacaksa)

- Mikrofon (Oturumda mikrofon kullanılacaksa)

- Ekran paylaşımı yapabilmek için Google Chrome tarayıcısı’na Perculus ekran paylaşımı uzantısının eklenmesi (Google web mağazadan indirilebilir.)


3 OTURUMU BAŞLATMA
Oturum henüz aktif değilken, sağ üstte “Dersi Başlat” butonu görünür. Eğitmen dersi başlattığında oturumda paylaşılanlar kullanıcılar tarafından da izlenebilir hale gelir.

Dersi başlatma butonunun sağında oturumun kaçıncı dakikasında olunduğu bilgisi yer alır. Eğitmenlerimizin derse hazırlık yapabilmesi için +15 dakika süre tanınır. Oturumun başlangıç süresinden 15 dakika önce oturuma bağlanılıp hazırlık yapılabilir.

Eğitmen panelinden sanal sınıfa ilk bağlanıldığında gelen ekran aşağıdaki gibidir:Eğitmen dersi henüz başlatmamışsa öğrenci panelinde sohbet ekranı görünür:
4 OTURUM MENÜSÜ
Ders süresinin sağındaki ok ile aşağıdaki menü açılır:


4.1 SÜRE UZATMA
Ders için belirlenen süreyi arttırmak için, açılan pencereden uygun süre seçilmelidir. Oturum süresi 60 dakikaya kadar arttırılabilir.
4.2 LOBİ DUYURUSU
Lobide bekleyen katılımcılar için bir duyuru yayınlanabilir. Oturum başlatılmadan önce ya da ara verildiğinde katılımcılar lobi bölümünü görecektir.
4.3 SİSTEM KONTROLÜ
Ders başlatılmadan önce sistem testi yapılması tavsiye edilir.

Sistem Testi sayfasına geçmek için, “Dersi Başlat (Ara Ver)” butonunun yanındaki sürenin sağında yer alan oka tıklanmalı ve Sistem Kontrolü sekmesi seçilmelidir:

4.3.1 DurumYetkiler adımında yukarıdaki görseldeki gibi problem yoksa sonraki sayfaya geçilebilir. Cihazınızda, kamera ya da mikrofon yoksa ve oturum esnasında bu araçları kullanmayacaksanız bu uyarıları dikkate almayabilirsiniz, fakat kamera ve mikrofon kullanacaksanız dersi başlatmadan önce ilgili donanımı sağlamanız gerekmektedir.

Ekran paylaşımı yapılabilmesi için Google Chrome tarayıcısına Perculus 3 Ekran Paylaşım Eklentisi 1.0.0.3 eklenmelidir. Bu eklentiyi, Google Chrome Web Mağazası’nda (https://chrome.google.com/webstore) Perculus yazarak arama yapıp bulabilirsiniz.

4.3.2 KameraKamera adımında cihazınızda mevcut bulunan kameralar listelenir. Oturumda kullanmak istediğiniz kamerayı seçtiğinizde, kameranın görüntüsü ekrana gelir, “Kameram Çalışıyor” butonu ile bir sonraki sayfaya geçilebilir.

Burada listelenen bir kamera yoksa, cihazınıza bağlı bir kamera olduğundan emin olmanız gerekir.

4.3.3 SesHoparlörünüzden / kulaklığınızdan çalan müziği duyabiliyorsanız, ses sistemi sanal sınıf için uygundur. “Ses Duyuyorum” butonu ile bir sonraki sayfaya geçilebilir.

Ses duyamıyorsanız hoparlörünüzün ya da kulaklığınızın doğru çalıştığından emin olmanız gerekir.

4.3.4 MikrofonMikrofon adımında cihazınızda mevcut bulunan mikrofonlar listelenir. Oturumda kullanmak istediğiniz mikrofonu seçtiğinizde, mikrofon seviyesi çubuğu ekrana gelir, test etmek için ses verdiğinizde bu çubuk ses seviyesine göre hareket edecektir. Bu hareket mikrofonunuzun çalıştığını gösterir. “Sonraki” butonu ile bir sonraki sayfaya geçilebilir.

Burada listelenen bir mikrofon yoksa, cihazınıza bağlı bir mikrofon olduğundan emin olmanız gerekir.

4.3.5 BağlantıBağlantı hızı yeterli olmadığında, sağlıklı bir oturum yapılamamaktadır. Bu nedenle oturum öncesi bağlantı hızı test edilmelidir. “Testi Başlat” butonu tıklanıp bir süre beklendiğinde test sonucu ekrana gelecektir. Test başarılı ise “Tamam” butonu ile sistem testi sonlandırılabilir, başarılı değilse bağlanılan ağ değiştirilebilir ya da kablosuz yerine kablolu bağlantı tercih edilebilir.


4.4 ARAYÜZ DİLİNİ DEĞİŞTİR
Bu bağlantıya tıklarsanız, arayüz dilini desteklenen dillerden birine değiştirebileceğiniz bir dil seçim arabirimi açılır.


4.5 ARA VER / DERSİ BAŞLAT
Dersi, “Dersi başlat” düğmesine veya menüdeki bağlantıya basarak başlatabilirsiniz.

Başlatılan bir oturumda ara vermek için, “Ara Ver” düğmesine veya menüdeki bağlantıya basmanız gerekir. Düğmeye veya bağlantıya bastıktan sonra, aşağıdaki iletişim kutusu açılır.“Ara Ver” butonuna basılarak, yöneticiler dışındaki katılımcılar, katılımcıların birbirleriyle mesajlaşmalarını sağlayan bir sohbet kutusunun bulunduğu lobiye alınır.4.6 DERSİ BİTİR
Dersi sonlandırmak için menüdeki “Dersi bitir” bağlantısına basabilirsiniz. Ders sona erdikten sonra, otomatik olarak tekrar oynatılmak üzere (eğer otomatik hazırlama aktifse) hazırlanır. En fazla 1 saate kadar, oturum katılımcılar tarafından tekrar izlenebilir.


5 ORTAK ALAN KULLANIMI
Ortak alanda beyaz tahta, doküman ve ekran paylaşımı yapabilmek için ekranın üst ortasında yer alan + butonuna tıklanmalı ve açılan pencereden paylaşım yapılmak istenen araç seçilmelidir:
5.1 BEYAZ TAHTA


Ekranın üst ortasında yer alan + butonuna tıklanıp beyaz tahta aracı seçildiğinde, solda çizim ve metin araçları belirir, orta bölümde de fonu açık gri olan bir çalışma sayfası oluşur.

Beyaz tahtanın solunda; kalem , silgi  , metin  , renk seçimi  ve tüm tahtayı temizleme  araçları bulunur. Bu araçlar çalışma sayfasında kullanılabilir.
Sayfanın sol alt köşesinde yer alan  butonuna tıklanarak, mevcut beyaz tahta görseli indirilebilir.


5.2 DOKÜMAN VE VİDEO PAYLAŞIMI
Ekranın üst ortasında yer alan + butonuna tıklanıp “Doküman Yükle” seçildiğinde, cihazınızdan doküman ve video yükleyebilmek için bir dosya seçme penceresi açılır.

Seçtiğiniz doküman ya da video yüklenirken sağ paneldeki dosyalar bölümünün altında yükleme durumu izlenebilir. Küçük boyutlu dosyalar kısa sürede ortak alanda açılacaktır.

Yüklenmiş belge ve videoları, kamera görüntüsünün altında yer alan “Dosyalar” bölümünde görebilir ve üzerlerine tıklayarak ortak alanda açabilirsiniz.

Doküman ve video yüklemede sadece pdf, jpeg, png, mp4 (video) ve mp3 (ses) uzantılı dosya yüklemeye izin verilmektedir. Eğer bir MS Ofis belgesi (Word, Excel veya Powerpoint) paylaşmak isterseniz bu dosyayı önce önce pdf biçemine çevirmeniz gerekmektedir.

Ortak alanda doküman açıkken de yine sol panelde çizim ve metin araçları görünür. Bu araçlar doküman üzerinde de kullanılabilir. Video üzerinde çizim araçları kullanılamaz.Dokümanın ekranda açık olan görüntüsü sayfanın sol alt köşesinde yer alan  butonuna tıklanarak indirilebilir. Yine sol alt köşede yer alan  ikonuna tıklayarak dokümanın sayfalarını sol panelde çoklu olarak görüntüleyebilir ve sayfa seçimi yapabilirsiniz.

Ekranın orta alt bölümünden dokümanın hangi sayfasında olunduğu görülebilir.

Videoyu (veya sesi) durdurduğunuzda, tüm katılımcılarda durdurulur; oynattığınızda da tüm katılımcılarda oynatılır.


5.3 EKRAN PAYLAŞIMI
Ekran paylaşımı yapılabilmesi için Google Chrome tarayıcısına Perculus 3 Ekran Paylaşım Eklentisi 1.0.0.3 eklenmelidir. Eklenti, Google Chrome Webstore üzerinden indirilebilir. Google Chrome Webstore’da “Perculus” metni aranabilir ya da https://chrome.google.com/webstore/search/perculus adresinden eklentiye ulaşılabilir.

Ekranın üst ortasında yer alan + butonuna tıklanıp “Ekran Paylaşımı” seçildiğinde, ekran paylaşımı penceresi ekrana gelir. Eğer Google Chrome kullanıyorsanız ve eklentiyi kurmamışsanız, eklentinin kurulum adresi gösterilir. Eklentiyi kurduğunuz an, otomatik olarak ekran paylaşım penceresi gelir.Gelen pencerede ilk sekme, ekranın tamamının paylaşımı içindir. Birden fazla ekran kullanılan cihazlarda görseldeki gibi ekran seçimi istenir.

Uygulama penceresi sekmesinden hangi uygulamanın paylaşılacağı seçilebilir. Burada açık olan uygulamalar yer alır.

Google Chrome tarayıcısının tek bir sekmesi paylaşılacaksa, ekran paylaşımı penceresinin sağında yer alan Chrome sekmesinden ilgili sekme seçilmelidir.

Ekran paylaşımı penceresinin sol altında yer alan “Sesi Paylaş” kontrolü seçildiğinde, ekran görüntüsüyle birlikte sesi de paylaşılır. Ses paylaşılırken cihazınızın sesi otomatik olarak kısılır. Açmak isterseniz cihazınızın sesini açmanız gerekir.

Ekran paylaşımını durdurmak için, orta üstte yer alan paylaşım bölümüne tıklanmalı ve aşağıdaki görseldeki gibi ekran paylaşımı sekmesinin sağında yer alan çöp kutusu ikonuna tıklanmalıdır. Eğer Google Chrome ile ekran paylaşımı yapılıyorsa, ekran paylaşım çubuğu üzerindeki “Paylaşmayı Durdur” düğmesine tıklanarak da paylaşım durdurulabilir.
6 KAMERA VE MİKROFON
Ekranın sağ üst bölümünde kamera ve mikrofon yönetimi bölümü bulunur.Eğitmen kendi kamerasını açmak için, isminin bulunduğu bu siyah karedeki  simgesine tıklamalıdır. Kamera ile birlikte mikrofon da açılacaktır. Eğer sadece mikrofon kullanılacak ve kamera görüntüsü paylaşılmayacaksa  simgesine tıklanmalıdır. Cihaza bağlı birden fazla kamera ya da mikrofon varsa, Sistem Testi bölümünden kullanılmak istenen kamera ya da mikrofon değiştirilebilir.

Diğer kullanıcılara kamera ya da mikrofon yetkisi vermek için,  simgesiyle katılımcı listesi görüntülenmeli, listeden ilgili kişinin ismi seçilmeli ve kamera ya da mikrofon simgesi tıklanmalıdır.


7 SOHBET
Kamera bölümünün altındaki  simgesine tıklanarak sohbet paneli görüntülenebilir.Sohbet panelinin solunda  sekmesinde yazılanlar genel yazışmalardır. Tüm kullanıcılar bu yazışmaları görebilir. Özel yazışmalar eklemek için  sekmesi aracılığıyla yeni sohbet sekmeleri açılmalıdır.


8 DOSYALAR
Kamera bölümünün altındaki  simgesine tıklanarak dosyalar paneli görüntülenebilir.Daha önceki oturumlarda ya da mevcut oturum esnasında yüklenen dosyalar bu bölümde listelenir.

Dosyalar üst menüsündeki simgesiyle dosyalar içinde arama yapılabilir, simgesiyle yeni bir doküman eklenebilir, simgesiyle yeni bir klasör oluşturulabilir.


9 KATILIMCILAR
Kamera bölümünün altındaki  simgesine tıklanarak Katılımcılar paneli görüntülenebilir.Listede yer alan bir kullanıcıya yetki vermek, kamera ya da mikrofonunu açmak için kullanıcı ismine tıklandığında, yeni bir satır belirir.Katılımcıya sunum ve dosya paylaşım yetkisi vermek için “Paylaşım” düğmesi tıklanmalıdır. Kullanıcı paylaşım yetkilendirmesini kabul ettiğinde beyaz tahtayı kullanabilir, doküman paylaşabilir, doküman üzerinde çizim araçlarını kullanabilir, kamerasını ya da mikrofonunu açıp kapatabilir, ekran paylaşımı yapabilir.


10 SORULAR
Oturum esnasında katılımcılara bir soru yayınlamak için, Kamera bölümünün altındaki  simgesine tıklanmalıdır.Yeni bir soru yayınlamak için, sorular üst menüsündeki  simgesine tıklandığında soru ekleme penceresi açılır.


Üç tipte soru eklenebilir.

• Çoktan seçmeli: Katılımcılar birden fazla cevap seçeneği arasından tek bir seçeneği işaretleyebilir.

• Çoklu Seçmeli: Katılımcılar birden fazla cevap seçeneği arasından, birden fazla seçeneği işaretleyebilir.

• Kısa Cevap: Katılımcılar cevaplarını cevap kutucuğuna kendi cümleleriyle yazabilirler. Bu tipte soru oluşturulurken, karakter kısıtı kutucuğuna yazılan sayı adedince karakterde cevap yazılabilir.

butonu ile daha fazla seçenek eklenebilir.

butonu ile seçenekler arasında bir doğru cevap belirlenebilir.

butonu ile sorunun üstünde görünecek bir resim eklenebilir.

Yeni oluşturulan sorular, bölümünde görünür, kayıtlı sorular içinden seçilen soru, sorunun önizlemesinden “Yayınla” butonuna tıklandığında katılımcıların karşısına çıkar. Yayınlanmamış sorular sadece eğitmen panelinde görünür.

bölümünden, yayınlanmış sorular izlenebilir. İlgili soruya tıklanarak sorunun önizlemesine geçilebilir. Önizleme bölümünde, sağ üstte yer alan  simgesine tıklanarak, soruya verilen cevapların istatistiği görüntülenebilir.

Anket yayınlandıktan sonra oturuma dahil olan katılımcılar, kendi panellerindeki soru bölümüne tıklamalı ve ankete katılmalıdır.


11 AYARLAR
Oturumla ilgili tüm ayarlara, kamera görüntüsünün altında yer alan  simgesi aracılığıyla ulaşılabilir.

Tüm mesaj trafiği engellensin: Tüm mesajlaşmalar engellenir. Mesajlaşma panelinde tüm katılımcılarda aşağıdaki ifade görünür:Genel mesajlaşmayı engelle: Sadece özel mesajlaşma yapılabilir, genel mesajlaşma sekmesi tüm katılımcılar için kaybolur.

Özel mesajlaşmayı engelle, Yetkililere özel mesaj gönderimini engelle, Kullanıcılara özel mesaj gönderimini engelle: Bu üç ayar birlikte değerlendirilmelidir. Özel mesajlaşma engellenirken yetkililerle özel mesajlaşma da engellenecekse, “Yetkililere özel mesaj gönderimini engelle” seçili olmalıdır. Sadece katılımcılar arasındaki mesajlaşma engellenecekse, “Kullanıcılara özel mesaj gönderimini engelle” ayarı seçilmelidir.

Yeni mesaj sesini kapat: Yeni mesaj geldiğinde mesaj sesi gelmesini engeller.

Ders bittiğinde mesajlaşma geçmişini temizle ve tüm mesaj içeriklerini sil. (Tekrar izlemelerde mesajlar görünmeyecektir): Ders bittiğinde mesajlaşma geçmişi silinecektir, tekrar izlemede de mesajlaşma geçmişi görünmeyecektir.

Mesajlaşma geçmişini şimdi sil: Canlı oturum esnasında mesajlaşma geçmişi silinecektir.

Tüm mesajlaşmaları indir: Mevcut yazışmaları cihazınıza indirmek için kullanılır. Oturum aktifken indirilebilir.