ALMS sisteminde kullanıcı sadece eğitim alan başka hiçbir yetkiyle donatılmamış kişidir. Kullanıcı adı ve şifresi sistem veya program yöneticisi tarafından oluşturulur ve yine bu yöneticinin tercih edeceği bir yolla (sistem üzerinden otomatik veya kendi yollayacağı bir e-posta) kullanıcıya teslim edilir.

Kullanıcı kendisi için oluşturulmuş kullanıcı adı ve şifre ile ALMS sistemine giriş yapar. Sol menüde ana sayfa, eğitimlerim, mesaj, duyurular, takvim, iletişim araçları (Forum ve  Yardım Masası) ve dosyalarım butonlarını görüntüler. Bunun dışında görüntülediği butonlar eğitimlerin aktiviteleri (dokümanlarım, ödevlerim, e-derslerim, sınavlarım, anketlerim, vidyolarım, sanal sınıflarım), aktivitelerim ve puan çizelgemdir.

(ALMS kullanıcıların - sistem yöneticilerinin - menüleri istedikleri şekilde değiştirmelerine imkan tanır. Görseldeki menüde tüm aktiviteler kolay ulaşılabilmesi amacıyla sol menüye alınmıştır.)

Katılımcı için ALMS sistemini kullanmak oldukça basittir. Sol menüdeki Eğitimlerim (Derslerim) butonuna tıklayarak kendisinin kaydedildiği eğitimleri listeleyebilir ve bu listedeki eğitimlere tıklayarak eğitimin içerisindeki aktiviteleri görüntüleyerek girebilir.

Katılımcının aktivitelere katılabilmesi için bir diğer seçenekse sol menüde sıralanmış aktivitelerden birine tıklayarak doğrudan aktivite listesinden giriş yapabilir. katılımcı kaydedildiği aktiviteleri aynı zamanda liste olarak görüntüleyebileceği Aktivitelerim butonunu da kullanabilir.

Puan Çizelgem

Katılımcı puan çizelgem butonuna bastığında eğer eğitmeni sisteme girdiyse katıldığı aktivitelerden aldığı puanları detaylı şekilde görüntüleyebilecektir. Eğitmen bu modülü kullanmazsa katılımcı buradan bilgi edinemeyecektir.

İletişim Araçları

Katılımcı iletişim araçları menüsünden kayıtlı bulunduğu derslerde açılmış tartışmaları görüntüleyebileceği Forumlar ve destek talebi yaratabileceği Yardım Masası butonlarını görüntüleyecektir. Katılımcının yarattığı destek talepleri kurumun sistem yöneticisi tarafından görüntülenecektir. İletişim araçları altındaki sistem (kurum bazında) forumuyla aktivitelerle ilgili Forumlarım başlıklarının birbirleriyle karıştırılmaması önemlidir.

Dosyalarım

Katılımcı ALMS sisteminde katıldığı aktiviteler için yüklediği dosyalarını dosyalarım butonunu kullanarak görüntüleyecektir.

Katılımcı yine aktiviteleri için dosyalarını buradan yükleyebilecektir.