1. Başlarken

Sizin için tanımlanan kullanıcı adı ve şifre ile sisteme giriş yapabilirsiniz.

 • Şifre Sıfırlama
Şifrenizi unuttuysanız sisteme kayıtlı olan mail adresinizi belirterek yeni şifre oluşturma talebinde bulunabilir, mail adresinize gelen şifre sıfırlama yönergelerini izleyerek yeni şifrenizi oluşturabilirsiniz.

Sisteme giriş yaptığınızda

 • “Yarım Bırakılan Videolar”(1),
 • “Kanallar”(2),
 • “Yeni Videolar”(3),
 • “Popüler Videolar” ve
 • “Çok İzlenenler”(4) bölümleri ekrana gelecektir.
 • Üst menüde, sağda profil resminizin bulunduğu alandan(5), hesabım bölümüne geçebilirsiniz. 

Hızlı Yükle bölümü(4) direkt olarak yeni video ekleme ekranını açacaktır.2. Hesabım

Sistem(1) ve profil(4) ayarlarınıza, yüklediğiniz(2) ve favorilerinize aldığınız(3) videolarınıza ve bildirimlerinize(5) ulaşmak ve hesabınızdan çıkış yapmak(6) için “Hesabım” panelini kullanabilirsiniz.3. Sistem Yönetimi

Sisteminizi yönetmek için ihtiyaç duyacağınız tanımlama, ayarlama ve düzenlemeleri yönetim panelinden gerçekleştirebilirsiniz. “Sistem Yönetimi” sekmesine tıkladığınızda ilk olarak ”Genel Ayarlar” ekrana gelecektir.3. Sistem Yönetimi - A. Genel Ayarlar

Bu ekranda kurumunuza özel tanımlamaları yapabilir, genel olarak sistemin tümünde kullanılacak ayar ve özellikleri yönetebilirsiniz.

 1. “Genel Bilgiler” sekmesinde kurumunuzun genel bilgilerini görebilir ve bu bilgilerde değişiklik yapabilirsiniz.

 2. “Görünüm” sekmesinden kurumunuzun logosunu güncelleyebilirsiniz.

 3. “E-Posta Ayarları” sekmesinde sistemin mail gönderimi yapabilmesi için SMTP ya da Mandrill ayarlarınızı girmeniz gerekmektedir. (Not: E-posta ayarları doğru olmadığında kullanıcı ekleme, şifre sıfırlama gibi işlemlerde mail gönderimi sağlanamayacaktır.)

 4. “E-posta şablonları” sekmesinde sistemin göndereceği mesajların içeriklerini görebilir ve şablonlarda düzenleme yapabilirsiniz.

3. Sistem Yönetimi - B. Video Yönetimi

“Video yönetimi” sekmesinden yeni video ekleyebilir veya varolan videoları listeleyebilirsiniz.
 1. Yeni Video Ekleme
 2. “Video yönetimi” sekmesinden “Yeni video ekle” sekmesine tıkladığınızda karşınıza gelecek ekran aşağıdaki gibidir.


 1. Yeni video eklerken “Bilgisayardan Yükle” (1) özelliğini kullanarak bilgisayarınızda bulunan bir dosyayı yükleyebilir (3) ya da “Dış Kaynak Ekle” (2) diyerek Youtube, Vimeo gibi platformlarda bulunan videoların linkleri ile video ekleyebilirsiniz. İlgili video seçimi yapıldıktan sonra, doldurulması zorunlu olan alanlar boş bırakılmamalıdır. Yıldızlı olan alanlar (Örneğin video başlığı (4)) doldurulması zorunlu kısımlardır. İstenirse diğer kutucuklar da doldurulabilir. Dilerseniz videoyu daha önce açmış olduğunuz bir kanala (5) ve/veya bir oynatma listesine (6) ekleyebilirsiniz.

 2. Video eklerken vereceğiniz etiketler (7) sayesinde video listesinde arama yaparken kolaylık sağlayabilirsiniz.

 3. Bu ekranda videoya ekleyeceğiniz açıklama (8) kullanıcılar tarafından görüntülenecektir.

 4. Video için kapak resmi seçebilir (9) ya da ilgili bir doküman ekleyebilirsiniz (10). Ekleyeceğiniz dokümanı bilgisayarınızdan seçebileceğiniz gibi link olarak da ekleme yapabilirsiniz. Videonun MP3 olarak dinlenebilmesini sağlayabilirsiniz (11). “Taslak olarak kaydet” diyerek (12), pasif durumda sistemde bulunmasını sağlayabilirsiniz. Dilerseniz, “Video içine soru ekle” kısmında(13) “Evet” seçeneğini tıklayarak videoya soru ekleyebilirsiniz. “Kaydet ve Yayınla” butonuna tıkladığınızda videonuz eklenecektir.

 1. Videoları Listeleme


 1. “Videoları Listele” ekranında sisteminizde varolan videoları video başlığı (1), kanal adı (2), etiket (3) ya da aktiflik-pasiflik durumuna göre (4) listeleyebilirsiniz. Listede videonun sağındaki işlemler (5) bölümünden videonuzla ilgili düzenleme, görünüm sayfasını izleme, pasif yapma, raporu görme ve silme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

 2. Video silme işlemi yapılırken dikkatli olunmalıdır. Daha sonra kullanmak ya da düzenlemek isterseniz silmek yerine pasif yapmayı tercih etmeniz daha uygundur.

3. Sistem Yönetimi - C. Kanal Yönetimi

Kanal Yönetimi sekmesinden yeni kanallar açabilir veya daha önce sisteme eklenen kanalları listeleyebilirsiniz.

 1. Yeni Kanal Ekleme
 2. Kanal yönetimi sekmesinden “Yeni Kanal ekle” sekmesine tıkladığınızda aşağıdaki ekran gelecektir.

Kanal ismi kutusunun (1) doldurulması zorunludur. Dilerseniz açıklama kutusuna (2) kanal açıklamasını ekleyebilirsiniz. Daha sonra “Kanalı herkes görsün” bölümünden (3) “Evet” seçeneğini seçerek genel bir kanal açabilir veya sadece seçtiğiniz grupların görmesi için ilgili grupları “Gruplar” (4) bölümünden ekleyebilirsiniz. Yine bu ekrandan “Kanalı öne çıkart” seçeneğini (5) kullanarak sistemde bu kanala öncelik verebilirsiniz. “Kapak Resmi Yükle” alanından (6) kanal için bir kapak resmi ekleyebilirsiniz. “Kaydet” butonuna (7) tıkladığınızda yeni kanalınız kullanıma hazırdır.

 1. Mevcut Kanalları Listeleme
 2. “Kanal yönetimi” sekmesinden “Kanalları Listele” sekmesine tıkladığınızda aşağıdaki ekran gelecektir.

 1. Bu ekranda kanal ismi (1), grubu (2) ve aktiflik-pasiflik durumu (3) filtrelerini kullanarak, bu kriterlere uygun kanalları listeleyebilirsiniz. “İşlemler” (4) bölümünden düzenleme, kanala video ekleme, kanalı pasif duruma getirme ve silme işlemlerini yapabilirsiniz.

 2. Kanal silme işlemi yapılırken dikkatli olunmalıdır. Daha sonra kullanmak ya da düzenlemek isterseniz silmek yerine pasif yapmayı tercih etmeniz daha uygundur.

3. Sistem Yönetimi - D. Oynatma Listeleri

“Oynatma Listeleri” sekmesinden yeni oynatma listesi ekleyebilir ya da daha önce eklenmiş olan oynatma listelerini görüntüleyebilirsiniz.

 1. Yeni Oynatma Listesi Ekleme
 2. “Oynatma listeleri” sekmesinden “Yeni liste ekle” sekmesini tıkladığınızda aşağıdaki ekran gelecektir.

Bu ekranda yeni listeniz için bir başlık (1) ve açıklama (2) ekleyebilir, etiketler (3) oluşturabilir, listenizin hangi kanal veya kanallarda (4) görüneceğini seçebilirsiniz. Dilerseniz oynatma listesine bilgisayarınızdan kapak resmi ekleyebilirsiniz (5).

İlgili alanları doldurduktan sonra, “Liste oluştur” butonunu tıkladığınızda listeniz oluşur ve sistem sizi otomatik olarak “Oynatma Listesi Düzenleme” sayfasına yönlendirir.

 1. Oynatma Listesi Düzenleme 


Yönlendirilen sayfada oynatma listenizdeki bölümlere ayırıcı ara başlıklar girebilir (1), listeye video ekleyebilirsiniz (2). Dilerseniz video sıralamalarını değiştirebilirsiniz (3).

 1. Oynatma Listelerini Görüntüleme
 2. “Oynatma listeleri” sekmesinden “Tüm Listeler” sekmesini tıkladığınızda aşağıdaki ekran gelecektir.


 • Görüntülemek istediğiniz oynatma listelerini isim (1), kanal (2), etiketler (3) ya da aktif-pasiflik durumlarına (4) göre filtreleme yaparak ekrana getirebilirsiniz.

 • Listede düzenleme yapmak, listeyi görüntülemek, pasif yapmak veya silmek için “İşlemler” menüsünü (5) kullanabilirsiniz.

3. Sistem Yönetimi - E. Grup Oluşturma ve Grupları Listeleme

Çok sayıda kullanıcıya kanal atama işlemini pratik bir şekilde yapabilmek ve sistem kullanımını kolaylaştırmak için gruplar oluşturabilirsiniz.

 1. Yeni Grup Ekleme
 2. “Gruplar” sekmesinden “Yeni Grup Ekle” sekmesini tıkladığınızda aşağıdaki ekran gelecektir.

Yeni grup oluşturmak için Grup ismini (1) girip, atamak istediğiniz kanalları seçerek (2)Kaydet” butonuna tıklayınız.

Yeni grup oluştururken grubun niteliğini hatırlatacak isimler vermek, sonraki kullanımlarınızda işinizi kolaylaştıracaktır.

 1. Grupları Listeleme
 2. “Gruplar” sekmesinden “Grupları Listele” sekmesine tıkladığınızda varolan grupları listeleyen aşağıdaki ekran gelecektir.

Bu ekranda var olan gruplarınızı görebilir ve bu gruplarda düzenleme yapabilirsiniz.

Görüntülemek istediğiniz grupları grup ismi (1), kanalı (2) ve aktiflik-pasiflik durumuna (3) göre filtreleyerek listeleyebilirsiniz.

Gruplarda düzenleme yapmak, grubu pasife almak ya da silmek için “İşlemler” menüsünü(4) kullanabilirsiniz.

3. Sistem Yönetimi - F. Kullanıcı Yönetimi

“Kullanıcı Yönetimi” sekmesinden yeni kullanıcı ekleyebilir, kullanıcıları listeleyebilir ve çoklu kullanıcı aktarabilirsiniz. Yeni kullanıcı ekleme işlemini tek tek yapabilir, ya da “Çoklu Kullanıcı Aktar” seçeneğiyle sistemde bulunan Excel şablonunu indirip ilgili satırları doldurarak, çok sayıda kullanıcı ekleyebilirsiniz.

 1. Yeni Kullanıcı Ekle
 2. “Kullanıcı yönetimi” sekmesinden “Yeni kullanıcı ekle” butonuna tıkladığınızda aşağıdaki ekran gelecektir.

Bu ekranda yıldızlı alanların doldurulması zorunludur ( İsim, soyisim, rol, e-posta, şifre, şifre tekrarı) Rol alanında (1) 3 çeşit rol mevcuttur:

 • Kullanıcı: Yalnızca atandıkları gruplarda kayıtlı olan kanalların ve genel olarak açılmış kanalların videolarını izleyebilirler.
 • Kanal Yöneticisi: Kanal yöneticisi eklenirken hangi kanalları yönetebileceği ve raporlayabileceği seçilebilmekte ve eklenen kullanıcı burada verilen izinler dahilinde raporlama yapabilmektedir.
 • Sistem Yöneticisi: En yetkili kullanıcıdır. Sistem ayarları da dahil olmak üzere, sistemdeki tüm işlemleri gerçekleştirebilir.

 • Rol seçimi yaparken dikkat edilmelidir. Farklı rollerin farklı yetkileri mevcuttur.
 • Kullanıcının aktif ya da pasif olarak kaydedilmesi mümkündür (2 ) .


 1. Kullanıcıları Listele
 2. “Kullanıcıları Listele” sekmesine tıkladığınızda, aşağıdaki ekran gelecektir.

Görüntülenmek istenen kullanıcılar isim, soyisim, grup, kanal, e-posta, durum ve rol filtreleri kullanılarak listelenebilir.

Listedeki kullanıcılar için işlemler menüsünden (1) düzenleme, silme ve pasife alma işlemlerini yapabilir. Kullanıcının raporlarına erişebilirsiniz. Raporlarda kullanıcının son görüntüledikleri ve abonelikleri listelenmektedir.

 1. Çoklu Kullanıcı Aktar
 2. “Kullanıcı yönetimi” sekmesinde bulunan “Çoklu Kullanıcı Aktar” sekmesine tıkladığınızda aşağıdaki ekran gelecektir.

Çok sayıda kullanıcıyı pratik bir şekilde eklemek için “Şablonu indir” butonunu (1) tıklayarak, Excel şablonunu indirmelisiniz. İndirilen Excel dosyasında ilgili alanları doldurduktan sonra, “Şablonu Yükle” bölümünden (2) ilgili dosyayı seçerek, “Önizle ve Aktar” butonu (3) ile yükleme işlemini tamamlayabilirsiniz.

3. Sistem Yönetimi - G. Raporlar

Raporlar sekmesinde video istatistikleri ve genel video raporlarını görebilirsiniz.

 1. Video İstatistikleri
 2. Video İstatistikleri ekranında mevcut filtreleri kullanarak belirli kriterlerde istatistik raporlarını listeleyebilirsiniz.

 1. Genel Video Raporu
 2. Video İstatistikleri ekranından farklı olarak raporları Excel formatında indirme özelliği (2) mevcuttur.

Video İstatistikleri ve Genel Video Raporunun “Detay” bölümünden (1 ve 3) ilgili videonun izlenme detayını görebilirsiniz.

 1. Video Raporu (Detay)
 2. Detay raporunda ilgili video için oluşturulma tarihi, video süresi, görüntülenme sayısı ve süresi, tamamlanma oranı, ilişkili kanallar, etiketler ve varsa ekli sorular (2) gösterilir. 

  İzlenme sıcaklık haritası (Heatmap) (1) ile videonuzun hangi bölümleri ne yoğunlukta izlenmiş görebilirsiniz.

4. Yüklediklerim

Video yükleme yetkisi olan kullanıcıların yükledikleri videoların gösterildiği bölümdür.
5. Favori Videolarım

Video izlerken sağ alt köşedeki “Favorilere ekle” butonunu tıklarsanız video favorilerinize eklenir, ve bu “Favori Videolarım” ekranında listelenir. 


6. Profil

Profil sayfasını kullanarak kullanıcınıza özel bilgileri güncelleyebilir, profil fotoğrafı ekleyebilir ve sistem şifresini kolaylıkla değiştirebilirsiniz. 


7. Bildirimler

Kullanıcınıza ait bildirimler bu ekranda listelenir.