“Video yönetimi” sekmesinden yeni video ekleyebilir veya varolan videoları listeleyebilirsiniz.

  1. Yeni Video Ekleme
  2. “Video yönetimi” sekmesinden “Yeni video ekle” sekmesine tıkladığınızda karşınıza gelecek ekran aşağıdaki gibidir.


  1. Yeni video eklerken “Bilgisayardan Yükle” (1) özelliğini kullanarak bilgisayarınızda bulunan bir dosyayı yükleyebilir (3) ya da “Dış Kaynak Ekle” (2) diyerek Youtube, Vimeo gibi platformlarda bulunan videoların linkleri ile video ekleyebilirsiniz. İlgili video seçimi yapıldıktan sonra, doldurulması zorunlu olan alanlar boş bırakılmamalıdır. Yıldızlı olan alanlar (Örneğin video başlığı (4)) doldurulması zorunlu kısımlardır. İstenirse diğer kutucuklar da doldurulabilir. Dilerseniz videoyu daha önce açmış olduğunuz bir kanala (5) ve/veya bir oynatma listesine (6) ekleyebilirsiniz.

  2. Video eklerken vereceğiniz etiketler (7) sayesinde video listesinde arama yaparken kolaylık sağlayabilirsiniz.

  3. Bu ekranda videoya ekleyeceğiniz açıklama (8) kullanıcılar tarafından görüntülenecektir.

  4. Video için kapak resmi seçebilir (9) ya da ilgili bir doküman ekleyebilirsiniz (10). Ekleyeceğiniz dokümanı bilgisayarınızdan seçebileceğiniz gibi link olarak da ekleme yapabilirsiniz. Videonun MP3 olarak dinlenebilmesini sağlayabilirsiniz (11). “Taslak olarak kaydet” diyerek (12), pasif durumda sistemde bulunmasını sağlayabilirsiniz. Dilerseniz, “Video içine soru ekle” kısmında(13) “Evet” seçeneğini tıklayarak videoya soru ekleyebilirsiniz. “Kaydet ve Yayınla” butonuna tıkladığınızda videonuz eklenecektir.

  1. Videoları Listeleme


  1. “Videoları Listele” ekranında sisteminizde varolan videoları video başlığı (1), kanal adı (2), etiket (3) ya da aktiflik-pasiflik durumuna göre (4) listeleyebilirsiniz. Listede videonun sağındaki işlemler (5) bölümünden videonuzla ilgili düzenleme, görünüm sayfasını izleme, pasif yapma, raporu görme ve silme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

  2. Video silme işlemi yapılırken dikkatli olunmalıdır. Daha sonra kullanmak ya da düzenlemek isterseniz silmek yerine pasif yapmayı tercih etmeniz daha uygundur.