1. Kullanıcı Girişleri

Sisteme yapılacak erişimlerin bir dizi doğrulama ve yetkilendirme işlemlerinden geçmesi gerekmektedir. Yetkisi olmayan kullanıcılar sisteme giriş yapamazlar. Bu doğrulama işlemleri birkaç farklı yöntemle yapılabilmektedir.

 • Basit Kullanıcı Girişi
Kullanıcılar, daha önce herhangi bir yönetici tarafından tanımlanan kendilerine özgü kullanıcı bilgileriyle direkt olarak sisteme giriş sağlayabilirler. Bu yöntemde, kullanıcılar ve bilgileri ATube platformunda şifreli halde saklanmaktadır.
 • Şifre Sıfırlama
Kullanıcılar, şifrelerini unuttuklarında sisteme kayıtlı olan mail adresini belirterek yeni şifre oluşturma talebinde bulunabilirler. Mail adresine gelen şifre sıfırlama yönergelerini izleyerek yeni şifrelerini oluşturabilirler. Bu işlem sadece basit kullanıcı girişlerinde kullanılır.
 • Single Sign-on (SSO) Entegrasyonu
Birbiri ile ilişkili ancak birbirinden bağımsız uygulamalar için çoklu erişim kontrolüdür. ATube platformu dışındaki kullanıcı kimliklerini kullanarak sisteme erişme olanağı sağlamaktadır.
 • Active Directory (AD) Entegrasyonu
Eğer dizin hizmeti kullanılıyorsa; ATube, dizin hizmetinden paylaşılan kaynaklara erişerek sorgulama yapabilmekte ve kullanıcı doğrulamasını gerçekleştirebilmektedir.

2. Sistem Yönetimi


Daha iyi ve kolay bir yönetim amacıyla bilgilerin, tanımlamaların ve modüllerin bir araya toplanılarak yöneticilerin kullanımına sunulduğu bölümdür.

 • Genel Ayarlar
Kurumunuza özel tanımlamaları, genel olarak sistemin tümünde kullanılacak ayar ve özellikleri yönetebilmek amacıyla bu sayfayı kullanabilirsiniz. Bu sayfayı kullanarak görünüm ayarları, kurum logosu, e-posta ayarları ve e-posta şablonları düzenlenebilmektedir
 • Video Yönetimi
Sisteme video ekleyebilir, eklenilen videoların listesini bu sayfada bulabilirsiniz. Bilgisayardan Yükle seçeneği ile bilgisayarınızda bulunan bir video dosyasını seçerek hemen yüklemeye başlayabilirsiniz. Eğer yüklemek istediğiniz video bilgisayarınızda bulunmuyor ise Dış Kaynaktan Ekle seçeneğini kullanabilir, youtube, vimeo vb.servislerin video linkini yazarak hemen ekleme yapabilirsiniz.

Dilerseniz eklediğiniz videoları kanallara veya oynatma listelerine de direkt olarak tanımlayabilirsiniz. Yine videolarınızı kendi belirlediğiniz konularda etiketleyebilir, kapak görseli yükleyebilirsiniz. Videolarınıza ek olarak ilgili dokümanlar yükleyebilir, sorular ekleyerek de interaktif hale getirebilirsiniz.
 • Kanal Yönetimi
Videolarınız belirlediğiniz kategorilere göre ayırmak ve yönetimini kolaylaştırmak için kanalları kullanabilirsiniz. Ayrıca kanallarınızı genel(public) ve özel(private) olarak farklı şekillerde tanımlayabilir, dilediğiniz kullanıcı gruplarına kanalları otomatik abone yapabilirsiniz. Oluşturulan tüm kanallara bu sayfadan erişebilir, kapak görseli ve diğer tüm özellikleri değiştirebilirsiniz.
 • Oynatma Listeleri
Listeler kullanılarak belirli konulardaki veya ilişkili videolar bir araya toplanabilmektedir. Bu sayede kullanıcıların video öncelik sıralarını veya videolar arasındaki bağımlılıkları düşünmeden izleyebilmesi kolaylaştırılmış olacaktır. Bu sayfayı kullanarak oluşturulan listeleri düzenleyebilirsiniz. Kapak resmi, etiket, kanal tanımlama ve liste ara başlıkları ile listelerinizi zenginleştirebilirsiniz.
 • Grup Yönetimi
Gruplar belirli kullanıcıları gruplamak, gruplanan kullanıcılara da kanal tanımlamayı pratikleştirmek amacıyla kullanılabilir. Bu sayfayı kullanarak yeni gruplar oluşturabilir, oluşturulmuş olan gruplarınızı görebilir ve düzenleyebilirsiniz.
 • Kullanıcı Yönetimi
Sisteme yeni kullanıcı ekleme, tüm kullanıcıları listeleme ve düzenleme gibi kullanıcı yönetimine ilişkin işlemlerin yapılabildiği bölümlerdir. Eklenen kullanıcıları daha önce oluşturulan gruplara atayabilirsiniz. Bu sayede kullanıcılar gruba bağlı kanallara otomatik olarak abone olacaklar ve kullanıcı video ilişkilerini yönetmek daha kolay olacaktır.

Ayrıca çoklu kullanıcı aktarma ara yüzünü kullanarak toplu bir şekilde kullanıcı oluşturma işlemi yapılabilmektedir. Bunun için sistemin sunduğu excel şablon dosyasını indirip gerekli alanları doldurarak tekrar sisteme geri yüklemek yeterli olmaktadır.
 • Bildirimler
Arka planda icrası devam eden veya sonuçlanması uzun süren işlemlerin durumlarını anlık olarak kullanıcının görmesi ve izlemesi için tasarlanmıştır. Genel olarak video format-kalite dönüşümü ve yeniden boyutlandırma sürecini takip etmede kullanılmaktadır.

3. Raporlar


Genel olarak, kullanıcıların videolar ile olan etkileşimleri ve videoların izlenme durumları hakkında bilgi sağlamak amacıyla ATube çeşitli raporlar sunmaktadır.

 • Video İstatistik Raporu
Videoların kaç kullanıcı tarafından izlendiği/izlenebileceği, toplam izlenme, toplam görüntülenme süresi ve ortalama ilerleme gibi istatistiksel verilerin sunulduğu bir rapordur. Bu raporda amaç genel olarak videoların başarısı ve videolara olan rağbet hakkında fikir sahibi olunmasının sağlanmasıdır. Video istatistik raporu görüntüleme yetkisi yönetici ve kanal yöneticilerine verilmiştir.
 • Video Raporu
Seçilen video için oluşturulma tarihi, süresi, görüntüleme sayısı, tamamlanma oranı, ilişkili kanalları, etiketleri ve ekli soruları gösteren bir rapordur. İzlenme sıcaklık haritası (Heatmap) ile videonuzun hangi bölümleri ne yoğunlukta izlenmiş sorusuna cevaplar bulabilirsiniz.

Dilerseniz eklediğiniz videoları kanallara veya oynatma listelerine de direkt olarak tanımlayabilirsiniz. Yine videolarınızı kendi belirlediğiniz konularda etiketleyebilir, kapak görseli yükleyebilirsiniz. Videolarınıza ek olarak ilgili dokümanlar yükleyebilir, sorular ekleyerek de interaktif hale getirebilirsiniz.

Video raporu görüntüleme yetkisi yönetici ve kanal yöneticilerine verilmiştir. Video istatistik raporu detay düğmesi veya video yönetim listesi işlemler düğmesi kullanılarak bu raporu görüntüleyebilirsiniz.
 • Kişisel Video Raporu
Bu rapor, seçilen kullanıcının üyelik tarihi, e-posta, telefon, kullanıcı grupları, son görüntülenen videoları ve abone olunan kanalları hakkında bilgiler sunmaktadır. Ayrıca son görüntülenen videoların detaylarına erişebilir ve kullanıcının seçilen video üzerindeki etkileşimini takip edebilirsiniz.

Kullanıcının videoyu ilk ve son görüntüleme tarihi, izleme süresi, görüntüleme sayısı, tamamlama oranı gibi bilgileri görebilir, sıcaklık haritası ile videonun tam olarak hangi bölümlerine yoğunlaştığı konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Kişisel video raporu görüntüleme yetkisi sadece yöneticilere verilmiş olup, kullanıcı yönetim listesindeki işlemler düğmesi kullanılarak erişim sağlanmaktadır.

4. Arayüz Ayrıntıları

 • Öne Çıkan Videolar
Sistemin ana sayfasının üst kısmında ve slayt şeklinde sergilenen videolar "Öne Çıkan Videolar" olarak isimlendirilmektedir. Burada gösterilen videolar "Öne Çıkanlar" etiketine sahiptirler ve bu etiket ile ana sayfada sergilenme özelliği kazanırlar. Bu etikete sahip olan videoları video yönetim sayfasından filtreleme suretiyle listeleyebilir, dilediğiniz videoların etiketlerini düzenleyerek ana sayfada vurgulanmasını sağlayabilirsiniz. Eğer etikete sahip yeterli videonuz yoksa bu bölüm görünmemektedir.
 • Yarım Bırakılan Videolar
Kullanıcıların izlediği fakat tamamlamadığı videoların sıralandığı bölümdür. Son yarım bırakılan videolar en başta olacak şekilde sıralanmıştır. Bu sayede kullanıcının yarım bıraktığı videolara kolay erişimi sağlanmaktadır. Eğer kullanıcının yarım bıraktığı herhangi bir video yoksa bu bölüm görünmemektedir.
 • Kanallar
Kullanıcılar giriş sağladıklarında ana sayfa ve kanallar sayfasında sadece erişime yetkili oldukları kanalları görebilir. Ayrıca pasif olan kanallar kullanıcılar tarafından yönetim sayfaları haricinde görünmezler. Yine, genel (public) olma özelliği taşıyan kanallar tüm kullanıcılar tarafından görüntülenebilir.
 • Popüler Videolar
Videoların, beğenilme sayılarına göre sıralandığı bölüme verilen isimdir. Videolar, çok beğenilenden daha az beğenilene göre sıralanırlar ve ana sayfada sergilenirler.
 • Çok İzlen Videolar
Videoların, izlenme sayılarına göre sıralandığı bölüme verilen isimdir. Videolar, en çok izlenenden daha az izlenene göre sıralanırlar ve ana sayfada sergilenirler.
 • Yüklediklerim
Video yüklemeye yetkili olan kullanıcıların yükledikleri videoların gösterildiği bölümdür.
 • Favorilerim
Kullanıcılar istedikleri videoları favori video olarak işaretleyebilirler. Favorilere eklenen bu videolar favorilerim sayfasında listelenir ve tekrar erişilmek istenildiğinde bu sayfada kolaylıkla bulunabilir.
 • Profil
Kullanıcılar profil sayfasını kullanarak bilgilerini güncelleyebilirler. Profil fotoğrafı yükleyebilir ve sistem şifresini kolaylıkla değiştirebilirler.