Ortak alandaki butonlar kullanılarak yeni dosya yüklenerek  veya yüklenmiş dosyalar açılabilir, ekran paylaşımı yapılabilir, temiz bir sayfada şekiller çizilebilir, yazı yazılabilir veya kullanıcıların yanıtlayacağı anket oluşturulup yayınlanabilir.

Ortak alan butonları sırasıyla,

  1. Dosya yükle
  2. Ekran paylaşımı
  3. Yeni sayfa aç
  4. Yeni anket


Ortak alan butonları üzerine gelindiğinde açıklama metinleri belirecektir.

Dosya yükle butonuyla ortak alanda MS Office dosyaları (ppt,pptx,xls,xlsx,doc,docx), PDF, PNG, MP4 ile FLV formatlarındaki video dosyalarını ve jpg ile jpeg formatlarındaki dosyalar açılabilir.

Ekran paylaşımı etkinleştirildiğinde paylaşımı yapan yetkilinin/eğitmenin veya yetki verilmiş kullanıcının ortak alanda tüm kullanıcıların görebileceği şekilde ekranını paylaşması mmkündür. Ekran paylaşımının sağlıklı çalışması için paylaşım yapan cihazda JAVA yazılımının son sürümünün yüklü olması gerekir. Ekran paylaşımı Tüm Ekran, Alan Seçimi ve Uygulama Seçimi şeklinde yapılabilir. Ekran paylaşımı "Başlat" komutuyla çalıştırılır, "Durdur" komutuyla bitirilir. Ekran paylaşımı sekmesi paylaşım sona erdiğinde kapatılmalıdır. Aynı anda sadece bir ekran paylaşımı yapılabileceğinden paylaşımı yapan bu sekmeyi kapatmazsa diğer kullanıcıların paylaşım yapması mümkün olmayacaktır.

Yeni Sayfa Aç tıklanarak ekranda belirecek araç çubukları kullanılarak sayfada çizim yapılabilir, yazı yazılabilir.

Beyaz tahta araç çubukları ortak alanda açılmış dosyalar üzerinde de kullanılabilirler. Beyaz tahtada yapılanlar oturumun pasif olduğu durumda sadece yetkililer/eğitmenler oturumun aktif olduğu durumda tüm kullanıcılar tarafından görüntülenecektir.

Yeni sayfa aç araç çubuklarının detayları için (Bkz. Oturum Arayüzü Kullanımı)


Yeni Anket ile yönetici/eğitmen tüm kullanıcıların yanıtlaması için anket oluşturup yayınlanabilir. Yetki verilmiş kullanıcılar da anket düzenleyebilirler.