OTURUM ARAYÜZÜ

 


Kullanıcılar oturuma yönetici katılana kadar aralarında sohbet edebilecekleri bir sayfada beklerler. Oturuma yöneticinin katılmasıyla bu sayfa otomatik olarak yenilenecek ve tüm kullanıcılar oturuma girmiş olacaklardır. Yöneticinin oturuma katılmasının beklendiği sayfadaki sohbet yazışmaları sohbet modülünden görüntülenebilir.

 Oturum yönetici katıldığında pasif olarak başlar. Yönetici hazırlıklarını tamamlayıp oturumu aktifleştirene kadar kullanıcılar beklemek durumundadırlar.

Yöneticinin oturumu aktif hale getirmesiyle kullanıcılar Perculus arayüzünü görüntülemeye başlarlar.

ORTAK ALAN

 


Ortak alan yöneticinin/eğitmenin kullanıcılarla döküman ve ekran görüntüsü paylaştığı alandır. Kullanıcılar burada ancak yöneticinin/eğitmenin beyaz tahta izni vermesiyle paylaşım yapabilirler.

Paylaşım izni verilmiş kullanıcı artık ortak alanı kullanabilir.

ORTAK ALAN ARAÇ ÇUBUKLARI

 

  Seçim seçiliyken ortak alan üzerindeki çizimler seçilip taşınabilir. Taşıma işlemi yalnızca eğitmen/yönetici tarafından yapılabilir.

  Kalem ortak alan üzerinde serbest çizim yapmak için kullanılır. Fare sol tuşu basılı tutularak istenilen şekil çizilir. Araç çubuklarından kalem aracını seçildiğinde çizim için istenen özelliklerin seçilebileceği araç çubuğu da belirecektir.

  Çizgi, ortak alan üzerindeki iki nokta arasında düz çizgi çizmek için kullanılır. Farenin sol tuşuyla çizginin başlayacağı nokta tıklanır, sol tuş basılı tutularak çizginin bitiş noktasına götürülür ve bırakılır. Araç çubuklarından çizgi aracı seçildiğinde çizgi için istenen özelliklerin seçilebileceği araç çubuğu da belirecektir.

  Ok ortak alan üzerindeki bir şeye dikkat çekmek amacıyla kullanılır. Farenin sol tuşuyla okun başlayacağı nokta tıklanır, sol tuş basılı tutularak okun bitiş noktasına götürülür ve bırakılır. Ok işareti çizginin bitiş noktasıdır. Araç çubuklarından ok seçildiğinde ok için istenen özelliklerin seçilebileceği araç çubuğu da belirecektir.

  Vurgu Kalemi ortak alan  üzerindeki bir alanı veya bir metnin satırını vurgulamak amaçlı kullanılır. Farenin vurgulanmak istenen şeyin veya metnin satırının altı kalemle çizilir gibi çizilir.

   İşaretleyici döküman lazer işaretleyicilerin sanal şeklidir. İşaretleyiciyi araç çubuklarından seçildiğinde ortak alan üzerinde tıklanan noktada belirecektir. Her tıklamanızda son tıklanan noktada belirecektir.

  Dikdörtgen ortak alan üzerinde dörtgen çizmek için kullanılır. Araç çubuklarından dikdörtgen seçildiğinde istenen özelliklerin seçilebileceği araç çubuğu da belirecektir.

   Elips ortak alanda  elips çizilmek için kullanılır. Araçlar çubuğundan elips aracını seçildiğinde istenen özelliklerin seçilebileceği araç çubuğu da belirecektir.

*Dikdörtgen ve elips araçlarına tıklandığında aşağıda diğer araçlarda bulunmayan özelleştirme seçenekleri belirecektir. Bunlar,

         Çiziminlerin dolgu veya dış çizgi saydamlık yüzdesinin,

         Alanı oluşturulacak çizginin kalınlığının,

         Oluşturulan alanın iç dolgu renginin belirlenmesini,

         Alan çizgisinin renginin belirlenebilmesi için renk paletine ulaşılmasını sağlar.

        

 Metin kutusu ortak alan üzerinde metin oluşturmak için kullanılır. Fare sol tuşu ile istenilen bir noktaya tıklandıktan sonra, farenin sol tuşu basılı olarak sürüklenen ikinci noktaya kadar oluşturulan dikdörtgen biçimindeki alana yazı yazılır. Fare bırakıldığında yazılan yazının rengi, boyutu ve tipinin belirlenebileceği metin tipi aracı ekranda belirecektir.

 Silgi ortak alan üzerinde oluşturulmuş nesneleri ister üzerine tıklayarak isterseniz tamamını ya da bir bölümünü fare ile seçerek silmek için kullanılır.

 

Ortak alan araç çubukları yüklü dokümanlar üzerinde de kullanabilir. Ortak alan araç çubuklarını kapatmak için araç çubuklarının alt  kısmında bulunan  palet ikonuna basmak yeterlidir. 

 

ÜST MENÜ

 


Perculus üst menüde; Perculus Logosu, kalan/geçen süre, tam ekran seçenekleri bulunmaktadır.

Perculus logosunun hemen sağında bulunan sayaç tercihe göre oturum için kalan ya da geçen süreyi gösterir.

SOHBET

 


Sohbet bölümünde kullanıcılar o an oturumda aktif olan diğer kullanıcılarla yazışabilirler. Oturum yetkililerinin izni dahilinde seçili tek bir kişiyle veya tüm yetkililerle yazışabilirler. Varsayılan olarak ''herkese''  butonu seçilidir ve tüm kullanıcılar görüntülenir. Sohbet menü sekmesinde bulunan  ''Zamanı Göster'' seçeneği ile  kullanıcıların  mesajlarının saat detayları görülebilir. ''Renk paletini göster'' seçeneği ile kullanıcılar mesaj metinlerinin renklerini özelleştirebilirler. 

SES VE GÖRÜNTÜ

 

Ses ve görüntü bölümünde kullanıcılar kamera ve mikrofonlarını kullanabilmek için gerekli ayarları yapabilirler. Bu menüyü kullanabilmek için eğitmen veya yöneticinin izni olmalıdır.

 

Kamera ayarları sekmesinde sistemde yüklü olan kameralar seçilebilir.

Mikrofon ayarları sekmesinde sistemde yüklü bir mikrofon var ise onu seçilebilir, ekosu ayarlanabilir ve sesi artırılıp azaltılabilir.


Aygıt listesini güncelle sekmesi oturuma girildikten sonra kamera veya mikrofon kurulumu yapıldıysa sayfa yenileme gerekmeksizin yeni aygıtları belirler.

KULLANICI LİSTESİ 

 

Kullanıcı listesi oturumdaki kişileri görebilmeniz için kolaylık sağlamaktadır. Oturumu yöneten kişilere menü bölümünde ''Sıralama Ölçütleri'' butonu mevcuttur. 

Sıralama Ölçütü: Perculus, kullanıcı listesi içerisinde kullanıcıları listelemek için size farklı seçenekler sunar. Bunlar;

  1. Yetkiye Göre : Kullanıcıları en yüksek yetkiliden en düşük yetkiliye göre sıralar.
  2. İsme Göre: Kullanıcıları alfabetik sıralar.
  3. Giriş Zamanına Göre: Kullanıcıları en geç gireni en üstte gösterecek şekilde sıralar.
  4. Duruma Göre: Kullanıcıları durum çubuğu listesindeki sıralamaya uygun şekilde sıralar. 

Kullanıcılar durum menüsünden kendilerini yansıtan durumu seçerek yöneticinin/eğitmenin kullanıcı listesinde bunu görmesini sağlarlar. Soru sorma isteklerini de buradan belirtirler.


NOTLAR

 


Yöneticiler/eğitmenler notlar modülünü kullanarak oturum süresince tüm kullanıcıların görmelerini istedikleri duyuruları/bilgileri yayınlarlar.


          


ANKET 

 


Yöneticiler/eğitmenler anket modülünü kullanarak oturumlarda sonuçlarında kullanıcıların cevaplarının detaylarını da görebildikleri tek ve çok cevaplı anketler uygularlar.

Yöneticinin/eğitmenin oturumda düzenleyip uyguladığı anket sorusu tüm kullanıcıların ekranında belirecektir.

Kullanıcılar seçenek işaretleyip gönder butonuna basarak anketi yanıtlarlar.

 

DOSYALAR

 


Dosya yükleme ve paylaşma yöneticinin/eğitmenin yetkisi dahilindedir. Yöneticinin/eğitmenin yetki verdiği kullanıcılar da dosya yükleyerek paylaşabilirler.

PAYLAŞ BUTONU

 


Yöneticinin/eğitmenin izin verdiği kullanıcı Paylaş butonunu ekranında görecektir.

Paylaş butonu görüntüleyen kullanıcı dosya yükleyebilir, yeni sayfa açabilir, ekran paylaşımı yapabilir ve o an kamerasıyla çektiği görüntüyü paylaşabilir.