Yazar: Advancity | Yazılım Destek Uzmanı – Yunus YALIN

İçindekiler


Perculus Plus Nedir?
Perculus Plus Nasıl Doğdu?
Perculus Plus'ı Neden Seçmelisiniz?
Perculus Plus Özellikleri Nelerdir?
Perculus Plus Kamera ve Mikrofon Paylaşımı Nedir?
Perculus Plus Dosya Paylaşımı Nedir? Hangi Dosyalar Paylaşılabilir?
Perculus Plus Beyaz Tahta (Ortak Yazı Tahtası) Nedir?
Perculus Plus Etkileşim ve Anlık Yazışma (Sohbet) Alanı Nedir?
Perculus Plus Sorular ve Anketler Nedir?
Perculus Plus Ekran Paylaşımı Nedir?
Perculus Plus Yetkilendirme ve Ortak Çalışma Nasıl Gerçekleştirilir?
Perculus Plus Kullanıcı Sistem Gereksinimleri Nelerdir?
Perculus Plus Yönetici, Eğitmen ve Kullanıcı Kimdir?
Perculus Plus Demosunu Nasıl Talep Edebilirim?
Perculus Plus'ı Nasıl Satın Alabilirim?
Perculus Plus Eş Zamanlı 250 Kullanıcı İçin Sunucu Gereksinimleri Nelerdir?
Perculus Plus Eş Zamanlı 500 Kullanıcı İçin Sunucu Gereksinimleri Nelerdir?
Perculus Plus Firewall Ayarları Nedir?Perculus Plus Nedir?

   Perculus Plus, bilgisayar ve mobil cihazlar üzerinden uzaktan canlı eğitim ve toplantı yapılmasını sağlayan sanal sınıf platformudur. Mobil ve masaüstü cihazınızın kamera ve mikrofonu kullanılarak görüntülü ve sesli görüşme yapılabilir.

Perculus Plus İle Yapılabilecekler


Sistem KontrolüCanlı video ve ses akışıDoküman ve sunum paylaşımı
Ekran paylaşımı
Paylaşılan Belgeler Üzerinde Çizim ve Metin Araçlarını Canlı Kullanabilme
Video Paylaşımı
Genel ve Özel Mesajlaşma
Mini Anket ve Test Soruları Yayımlayabilme   Yapılan oturumlar kaydedilir ve sonrasında katılımcılar bu oturum kayıtlarına ulaşabilir. Perculus Plus Nasıl Doğdu?


   Advancity, 1999 yılında e–öğrenme alanında faaliyet göstermek üzere kuruldu. 2004 yılında tamamen uzaktan eğitim alanına yönelerek bu kategoride başarılı çözümler sundu. Günümüzde ise sadece akademik sektörüne odaklanarak bu alanda uzmanlaştı ve önemli yazılımlar geliştirdi.


   Advancity, Türkiye’de akademik problemlere yönelik tamamen yerli yazılımlar sunan ve bunun sonucunda kendi alanında Yerli Malı Belgesi alan ilk firma oldu.


   2005 yılında Flash tabanlı çalışan ilk sanal sınıf "Perculus" doğdu. Zamanla geliştirilerek Perculus'u daha stabil çalışan bir uygulama haline getirdiğimiz "Perculus V2" projesi hayata geçirildi. Bir çok fonksiyonunun yanında gelişen teknolojilerle beraber "Perculus V2" kullanımı kolay bir sanal sınıf haline geldi.


   2018 yılına geldiğimizde tarayıcı teknolojilerinin de gelişmesiyle birlikte Flash Player uygulaması tarayıcılar tarafından kullanılmamaya başladı. Artık tarayıcılar bir sanal sınıf için veya video oynatmak için Flash Player uygulamasına ihtiyaç duymuyorlardı. HTML5 ve WebRTC yazılım teknolojilerinin de gelişmesiyle birlikte tarayıcılar Flash Player uygulamasını tamamıyla rafa kaldırmış duruma geldi.


   Bu durum Flash Player'ı geliştiren firma tarafından da öngörülüyordu. Flash Player'ı geliştiren firma daha 2018'in başlarında Flash Player'dan desteğini çekebileceğinin sinyallerini veriyordu.


Yaşanan gelişmeler ve Flash Player desteğinin çekileceği durumu Advancity olarak bizi yeni bir sanal sınıf uygulaması yapmaya itti. 2018'de Perculus Plus uygulamamızın temellerini atmaya başladık.


   2019 yılın yarısına geldiğimizde Flash Player geliştirici firması tarafından bir duyuru yapıldı.


2020'nin sonunda yani 31.12.2020 23.59'da Flash Player uygulamanın teknolojik yaşamına son veriliyor.


   Perculus Plus uygulamasının yapım aşaması ve alfa testinden sonra Beta aşamasına geçmesiyle birlikte Perculus Plus'ı kullanmaya başlıyoruz. Perculus Plus'ın gelişiminde etkin olan teknolojilerin en başında HTML5 ve WebRTC yazılım dilleri yatıyor.


   Günümüzde Perculus Plus kulanımı daha da yaygınlaştı. Geçtiğimiz son 12 ay içerisinde Perculus Plus'ta;

 • 30 bin oturum açıldı.
 • 1.300.000 kullanıcı Perculus Plus'ı kullandı.
 • 86.000 kere değerlendirildi.
 • Son değerlendirme oranı 5/4,21 olarak görüntülendi.

Artık bir çok özel kurum, kamu kurumu ve üniversite Perculus Plus'ı kullanıyor.Perculus Plus'ı Neden Seçmelisiniz?


   Perculus Plus, çok sayıda özelliğiyle benzersiz online buluşma deneyimi sunmaktadır.

   Çalışma arkadaşlarınız, öğrencileriniz, müşterileriniz ya da bayilerinizle yapacağınız online eğitimlerde Perculus Plus sistemi üzerinden cihazınızın kamerası ve mikrofonunu kullanarak görüntülü ve sesli paylaşımlar yapabilir, dokümanlarınız üzerinde çalışabilir, sunum yapabilirsiniz. Bunun gibi daha bir çok özellik, Perculus Plus içindeki standart özellikler ile size sunulmaktadır.

   Perculus Plus, kolay yönetilebilen ara birimleri sayesinde canlı oturumlar başlatma, katılımcı davet etme ve kullanıcı yönetimi olanaklarını size rahat bir şekilde sunar.
Perculus Plus Özellikleri Nelerdir?


   Perculus Plus sanal sınıfta ihtiyaç duyacağınız bir çok özelliği hazır olarak sunuyor. Özellikleri kısaca yazacak olursak;

 • Sesli ve videolu görüşme yapılabilir.
 • Dosya paylaşılabilir.
 • Ortak yazı tahtası (beyaz tahta) üzerinde çalışılabilir.
 • Anlık yazışma (sohbet alanı)  gerçekleştirilebilir.
 • Anket yapılabilir.
 • Ekran paylaşımı yapılabilir.
 • YÖK’ün sanal sınıf yönetmeliklerine uygun eğitim ortamı sağlar.
 • Oturumları tekrar izlemek istediğinizde, video ile her platformdan izlenebilir hale getirir.
 • Yoklama raporlarını oluşturma imkanı sağlar.
 • Eğitim sistemleri ile entegre olur.
 • Bilgisayara veya mobil cihaza yüklü tarayıcınızdan kolayca kullanabilirsiniz.
 • İnteraktif öğrenci katılımını sağlar.Perculus Plus Kamera ve Mikrofon Paylaşımı Nedir?


   Sanal sınıfların olmazları kamera ve mikrofon paylaşımıdır.

   Perculus Plus uygulaması sayesinde kameranızı ve mikrofonunuzu kullanarak ders işleyebilirsiniz. Diğer eğitmenleri veya öğrencilerinizi dersinize dahil ederek İster mobil ister masaüstü cihazınızın kamera ve mikrofonunu kullanarak görüntülü ve sesli görüşme yapabilir ve ders işleyebilirsiniz.Image PlaceholderPerculus Plus Dosya Paylaşımı Nedir? Hangi Dosyalar Paylaşılabilir?


   Sanal sınıfın en önemli özelliklerinden biri de dosya paylaşıp dosyalar üzerinde işlemler gerçekleştirebilmektir.

   Perculus Plus dosya paylaşma özelliği sayesinde ortak alanda paylaşacağınız dosyalar ile isterseniz ders anlatabilir, isterseniz de ders katılımcılarına ortak alan kullanım izni vererek etkileşimli bir şekilde ortaklaşa çalışabilirsiniz.

   Perculus Plus'ta paylaşılabilecek dosyalar; PDF, her türlü görsel (JPG, PNG, GİF) ve video (MP4) dahil olmak üzere dosyalarınızı paylaşabilirsiniz. Bu dosyalar üzerinde tüm katılımcılar ortaklaşa çalışabilir, çizim ve yazım araçlarını kullanarak not alabilir ve çizim yapabilirler.

   Not: Gelecekte dosya paylaşım özelliği geliştirilerek daha farklı dosyalar eklenebilir hale getirilecektir.

   Perculus Plus'ın eşsiz sekmeli beyaz tahtası, size dilediğiniz sayıda dosyayı ayrı ayrı sekmelerde açarak, dosyalar arasında tek tıklamayla geçiş yapmanıza olanak sağlar.


Image PlaceholderPerculus Plus Beyaz Tahta (Ortak Yazı Tahtası) Nedir?


   Eğitimlerin vazgeçilmez unsuru beyaz tahta, Perculus Plus'da size standart bir özellik olarak sunuluyor. Fikirlerinizi çizerek ve yazarak anlatmanın konforunu ve rahatlığını yaşayacaksınız. Bu özellik sayesinde yazı ve çizimlerinizi diğer katılımcılar, rahatlıkla görerek onlar da bu süreçte aktif bir şekilde rol alabilecek.

   Normal tahtaya göre en önemli özelliği ise; üzerine istediğiniz dosya, sunum ya da resmi yerleştirerek yine resim ya da sunum üzerinde çizim yapmanızı ve yazı yazmanızı mümkün kılmaktadır. Aynı zamanda şekil çizebilir, yine bu şekilleri döndürüp taşıyabilirsiniz.Image PlaceholderPerculus Plus Etkileşim ve Anlık Yazışma (Sohbet) Alanı Nedir?


   Kamerası ve mikrofonu olmayan katılımcılar da Perculus Plus'ta yazarak kendilerini ifade edebilirler. Hatta kişiye özel mesaj gönderme özelliği sayesinde diğer katılımcılarla özel yazışma yapabilirler.Image PlaceholderPerculus Plus Sorular ve Anketler Nedir?


   Özellikle sanal eğitimlerde yaşanan en büyük sıkıntılardan biri de katılımcıların odaklanma problem yaşamasıdır. Katılımcıların ilgisini canlı tutmak için belli aralıklarla anketler düzenlenerek, geri bildirim yapmaları istenir ve böylece interaktif bir katılım sağlanır.


Düzenleyebileceğiniz soru/anket tipleri üç tanedir.
 • Çoktan seçmeli soru tipi
 • Çoklu seçimli soru tipi
 • Kısa Cevap Soru Tipi

Çoktan seçmeli soru tipi

   Çoktan seçmeli soru tipi klasik test mantığında sorular oluşturmak için kullanılır. Eğitmen kullanıcılara oturumun seyrine uygun test soruları gönderip sorularının yanıtlanmasını isteyebilir.


Çoklu seçimli soru tipi

   Çoklu seçmeli soru tipi birden fazla doğru cevabın olduğu durumlar için kullanılır. Eğitmen kullanıcılara oturumun seyrine uygun test soruları gönderip sorularının yanıtlanmasını isteyebilir.


Kısa Cevap Soru Tipi

   Kısa cevap klasik sınav sorusu oluşturulması gereken durumlar için kullanılır. Eğitmen kullanıcılara oturumun seyrine uygun klasik sorular gönderip sorularının yanıtlanmasını isteyebilir.


   Üstelik düzenlenen anketlere kimin ne kadar sürede cevap verdiğini de raporlayabilirsiniz. Cevap raporunda hangi şıkkı katılımcıların yüzde kaçı işaretlemiş, kaç kullanıcı soruya katılım sağlamış, kullanıcılar hangi cevapları vermiş, kullanıcılar soruyu oturumun kaçıncı dakikasında yanıtlamış gibi istatistiki veriler elde edilir.Image PlaceholderPerculus Plus Ekran Paylaşımı Nedir?


   Sunumunuzu yaparken, dokümanlarınız o konu hakkında yeterli olmayabilir. Perculus Plus ekran paylaşımı aracı sayesinde rahatlıkla başka bir ekrana geçiş yapabilirsiniz.

Hangi ekranları paylaşabilirim? • Ekranınızın Tamamı
  Mevcutta bulunan ekranın tamamı ortak alanda paylaşılabilir. Birden fazla ekran (monitör) mevcutsa aralarından seçim yapılabilir.

 • Uygulama Penceresi
  Bilgisayarda açılan uygulamalar arasından istenilen uygulama seçilip sadece uygulama ekranı paylaşılabilir.

 • Chrome Sekmesi
  Chrome tarayıcısında mevcutta açık sekmelerden istenilen sekme ortak alanda paylaşılabilir.

Image PlaceholderPerculus Plus Yetkilendirme ve Ortak Çalışma Nasıl Gerçekleştirilir?


   Sağ üstte bulunan web kamera görüntüleme penceresinin altında bulunan üçüncü seçenek katılımcılar penceresidir. Bu pencerede bulunan kişi isminin üzerine tıklayarak kişiye kamera açma, mikrofon açma ve paylaşım yapma (Ortak alanı kullanma) izni verebilirsiniz. (Daha detaylı bilgi için tıklayınız.)

     

Ortak Alan


Image Placeholder

Ortak alanın sağ altında bulunan el işaretine tıklayarak kullanıcılar söz isteyebilir. Eğitmen el işaretine tıkladığında söz isteyen bir kullanıcı mevcutsa yetkilendirerek ortak alanda çalışma başlatabilir. (Ortak alan araçları hakkında bilgi için tıklayınız.)


(1) Kullanıcı Adı: Mevcut kullanıcının adının yazıldığı bölüm.
(2) Bulut Düğmesi: Ekranda yapılan değişiklikleri kaydedilip bilgisayara indirmenizi sağlar.


 
(3) El Düğmesi: Katılımcı oturumda söz almak istediğinde el düğmesinden söz verilir.   Kullanıcılar el düğmesine tıklayarak ders esnasında söz isteyebilir. Oturum eğitmeni el düğmesine tıklayarak derste söz isteyen katılımcıların listesini görebilir. Katılımcı adının üzerine tıklandığında kamera, mikrofon ve paylaşım yetkisi verilip, katılımcıların oturuma katkıda bulunması sağlanabilir.
Perculus Plus Kullanıcı Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Perculus Plus’ı eğitmen ya da oturum yöneticisi olarak kullanmak için gerekenler şunlardır:

 • Bir internet tarayıcısı
  • Windows, Mac ya da Linux işletim sistemine sahip masaüstü cihazlar ve Android işletim sistemine sahip mobil cihazlar için Google Chrome
  • IOS 12.0 işletim sistemine sahip Apple cihazlar (IPhone ve IPad) için Safari

 • Yükleme ve indirme işlemi için en az 1 Mbit/sn bant genişliği olmalıdır.
 • Sorunsuz çalışan bir bilgisayar ya da mobil cihaz (Android ve IOS)
 • Web kamera (Oturumda kamera kullanılacaksa)
 • Mikrofon (Oturumda mikrofon kullanılacaksa)
 • Ekran paylaşımı yapabilmek için Google Chrome tarayıcısına Perculus ekran paylaşımı uzantısının eklenmesi (Google web mağazadan indirilebilir.) 
Perculus Plus Yönetici, Eğitmen ve Kullanıcı Kimdir?


   Perculus Plus sisteminde üç farklı kullanıcı tipi mevcuttur. Bunlar; yönetici, eğitmen ve kullanıcı (Öğrenci) kullanıcı tipleridir. Kullanıcı tiplerinin yetkileri şu şekildedir.


Yönetici

   Perculus Plus sistem ayarları ve sanal sınıf ayarlarını yöneten kullanıcı tipidir. Yöneticinin yapabileceklerini şöyle sıralayabiliriz.

Sisteme girdikten sonra ana sayfada;

 • Günlük oturumları görüntüleyebilir.
 • Tüm oturumları görüntüleyebilir.
 • Kullanıcı bilgilerini güncelleme bölümüne gidebilir.
 • Şifre değiştirebilir.
 • Yardım bölümüne ulaşabilir.
Oturumlar sayfasında;

 • Oturumları filtreleyebilir.
 • Oturumlar arasında detaylı arama yapabilir.
 • Yeni oturum ekleyebilir.
Oturumlar sayfasında yeni oturum eklerken oturum bilgileri sekmesinde;

 • Oturum adı ekleyebilir.
 • Oturuma açıklama ekleyebilir.
 • Oturumun başlangıç zamanını ayarlayabilir.
 • Oturum süresini ayarlayabilir.
 • Hazırlık süresini ayarlayabilir.
 • Oturum dilini ayarlayabilir.
 • Oturuma özel etiketler ekleyebilir.
 • Oluşturulmuş kişi gruplarını oturuma ekleyebilir.
Oturumlar sayfasında yeni oturum eklerken arayüz ayarları sekmesinde;

 • Arayüz ayarlarını yapabilir.
 • İlk girişte sistem kontrol formu açılmasını veya kapalı kalmasını sağlayabilir.
 • Oturum bittiğinde değerlendirilebilir özelliğini açabilir veya kapatabilir.
 • Tüm mesaj trafiği engelleyebilir.
 • Genel mesajlaşmayı engelleyebilir.
 • Sadece yetkililer katılımcıların mesajlarını görebilir şekilde mesajlaşmaları ayarlayabilir.
 • Özel mesajlaşmayı engelleyebilir.
 • Yetkililere özel mesaj gönderimini engelleyebilir.
 • Kullanıcılara özel mesaj gönderimini engelleyebilir.
 • Yeni mesaj sesini kapatabilir.
 • Her yeni mesaj için sesini çaldırabilir ya da kapatabilir.
 • Her yeni mesaj için tarayıcı bildirimi olarak gösterilmesini sağlayabilir ya da kapatabilir.
 • Ders bittiğinde mesajlaşma geçmişini temizle ve tüm mesaj içeriklerini sil özelliğini aktif edebilir. (Tekrar izlemelerde mesajlar görünmeyecektir.)
Oturumlar sayfasında yeni oturum eklerken katılım seçenekleri sekmesinde;

 • Form ile kayıt olmaya izin vererek kullanıcılara göndereceği bir bağlantı ile kullanıcıların oturuma katılmalarını sağlayabilir.
 • Form kayıt denetimini ayarlayabilir.
 • Form ile oturuma girecek kişi kapasitesini ayarlayabilir.
 • Formun kapanma zamanını ayarlayabilir.
 • Formda kullanıcıların girmesi istenen bilgilerin görüntüleyeceği alanlar oluşturulup ayarlanabilir. 
Oturumlar sayfasında oluşturulan oturumlar;

 • Oturum detaylarına girebilir.
 • Oturumu düzenleyebilir.
 • Oturuma katılabilir.
 • Oturumu silebilir.
Oturumlar sayfasında oluşturulan oturum detaylarına girildiğinde;

 • Ana sayfada katılımcı listesi bölümünde, toplam katılımcı sayısını, dış katılımcı sayısını, yerel katılımcı sayısını ve yetkili eğitmen sayısını görüntüleyebilir.
 • Katılımcı listesi sekmesinde katılımcılarda detaylı arama yapabilir, katılımcılara davet gönderebilir ve yeni katılımcı ekleyebilir.
 • Yeni katılımcı ekleyebilir düğmesine tıkladığında açılan pencereden daha önceden kayıtlanmış kullanıcılardan ekleme yapabilir, dış katılımcı ekleyebilir ve eklediği katılımcıları çıkartabilir.
 • Dosyalar sekmesinde oturumun ortak dosyalar bölümüne dosya ekleyebilir.
 • Sanal sınıf başlangıç zamanını, sanal sınıfın süresini ve sanal sınıfta geçen süreyi görüntüleyebilir.
Oturumlar sayfasında oluşturulan oturum, düzenleye tıklandığında;

 • Oturum oluşturma aşamasındaki aşamaların hepsini düzenleyebilir.
Oturumlar sayfasında oluşturulan oturum, katıl düğmesine tıklandığında;

 • Oturuma giriş yapabilir.
Oturumlar sayfasında oluşturulan oturum, sil düğmesine tıklandığında;

 • Oturumu silebilir.
Oturumlar sayfasında biten oturumlarda;

 • Detayları görüntüleyebilir.
 • Oturumu düzenleyebilir.
 • Oturumu tekrar izleyebilir.
 • Oturumu videoya çevirebilir. (Fonksiyoneldir lisans satın alınması gerekir.)
 • Oturumu silebilir.
Kullanıcılar sayfasında;

 • Tüm kullanıcıları görüntüleyebilir.
 • Kullanıcılarda detaylı arama yapabilir.
 • Excel ile kullanıcı ekleyebilir.
 • Yeni kullanıcı ekleyebilir.
 • Kullanıcının aktiflik durumunu ayarlayabilir.
Dosyalar sayfasında;

 • Kullanıcı hesabının son aktif olacağı geçerlilik tarihini belirleyebilir.
 • Oturumlarda kullanılması üzerine ortak alan dosyası ekleyebilir.
 • Ortak alan klasörü oluşturabilir ve içine dosya yükleyebilir.
 • Ortak alana eklenen dosya ve klasörleri silebilir.
Gruplar sayfasında;

 • Yeni kullanıcı grupları oluşturabilir.
 • Kullanıcı grupları arasında detaylı arama yapabilir.
 • Kullanıcı gruplarını silebilir.
Raporlar sayfasında;

 • Oturuma katılan kullanıcılar ve bu kullanıcıların geçirdikleri zamanları listeleyen, "Katılım Raporu" alabilir.
 • Oturum katılımcılarına ait istatistiksel bilgileri listeleyen, "İstatistiksel Katılım Raporu" alabilir.
 • Oturuma ait istatistiksel bilgileri listeleyen, "Oturum İstatistiği Raporu" alabilir.
 • Oturum süresince kullanılan soru ve katılımcıların yanıtlarını listeleyen, "Oturum Anket ve Soru Raporu" alabilir.
Ayarlar sayfasında genel bilgiler sekmesinde;

 • Kurum ayarlarını yapabilir.
 • Ünvan ekleyebilir.
 • Kısa ad ekleyebilir.
 • Varsayılan sistem dilini ayarlayabilir.
 • Saat dilimini ayarlayabilir.
 • Vergi dairesi ekleyebilir.
 • Vergi numarası ekleyebilir.
 • Son kullanma tarihini görüntüleyebilir.
 • Kontak kişi, e-posta, telefon, web adresi, adres, şehir ve ülke bilgilerini ekleyebilir.
Ayarlar sayfasında arayüz ayarları sekmesinde;

 • Başlık logosu ekleyebilir.
 • Marka logosu ekleyebilir.
 • Giriş karşılama logosu ekleyebilir.
 • Varsayılan oturum logosu ekleyebilir.
 • İlk girişte sistem kontrol formu açılsın özelliğini açabilir veya kapatabilir.
 • Oturum bittiğinde değerlendirilebilir özelliğini açabilir ya da kapatabilir.
 • Varsayılan hazırlık süresini dakika olarak ayarlayabilir.
 • Tüm mesaj trafiği engellensin özelliğini açabilir ya da kapatabilir.
 • Genel mesajlaşmayı engelle özelliğini açabilir ya da kapatabilir.
 • Sadece yetkililer katılımcıların mesajlarını görebilsin özelliğini açabilir ya da kapatabilir.
 • Özel mesajlaşmayı engelle özelliğini açabilir ya da kapatabilir.
 • Yetkililere özel mesaj gönderimini engelle özelliğini açabilir ya da kapatabilir.
 • Kullanıcılara özel mesaj gönderimini engelle özelliğini açabilir ya da kapatabilir.
 • Yeni mesaj sesini kapat özelliğini açabilir ya da kapatabilir.
 • Her yeni mesaj için sesi çal özelliğini açabilir ya da kapatabilir.
 • Her yeni mesaj için tarayıcı bildirimi göster özelliğini açabilir ya da kapatabilir.
 • Ders bittiğinde mesajlaşma geçmişini temizle ve tüm mesaj içeriklerini sil. (Tekrar izlemelerde mesajlar görünmeyecektir.) özelliğini açabilir ya da kapatabilir.
 • Süre uzatmaya izin ver özelliğini açabilir ya da kapatabilir.
 • Her zaman dersin kalan süresini kullanmaya zorla özelliğini açabilir ya da kapatabilir.
Ayarlar sayfasında e-posta şablonları sekmesinde;

 • Türkçe şifremi unuttum e-posta şablonunu düzenleyebilir.
 • Türkçe oturum daveti e-posta şablonu düzenleyebilir.
 • İngilizce oturum daveti e-posta şablonunu düzenleyebilir.
 • Türkçe yeni kullanıcı kaydı e-posta şablonunu düzenleyebilir.
Ayarlar sayfasında sistem ayarları şablonları sekmesinde;

 • En fazla eş zamanlı oturum limitini görüntüleyebilir.
 • Oturum başına en fazla eş zamanlı katılımcı limitini görüntüleyebilir.
 • Oturum başına en fazla tanımlanabilir katılımcı limitini görüntüleyebilir.
 • Toplam en fazla eş zamanlı katılımcı limitini görüntüleyebilir.
Ünlem düğmesine tıkladığında;

 • Perculus Plus geri bildirim formunu doldurup talepte bulunabilir.
Dünya düğmesine tıkladığında;

 • Kendi kullanım dilini değiştirebilir.
Profil düğmesinde ayarlar düğmesine tıkladığında;

 • Ad değiştirebilir.
 • Soyad değiştirebilir.
 • Kullanıcı adı değiştirebilir.
 • E-Posta değiştirebilir.
 • Dilini değiştirebilir.
 • Telefon değiştirebilir.
 • Kayıt tarihini görüntüleyebilir.
 • Son giriş tarihini görüntüleyebilir.
Profil düğmesinde oturumu kapat düğmesine tıkladığında;

 • Oturumu kapatabilir.
Sanal sınıf içerisinde;

 • Kendisinin eğitmen ya da kullanıcı olarak atandığı sanal sınıfları görüntüleyebilir.
 • Eğitmen olarak atandığı sanal sınıflara giriş yapabilir.
 • Sistem kontrolü özelliğini kullanarak;
 • Sanal sınıf hazır bulunuşluk durumunu görebilir.
 • Kamera kontrolünü yapabilir.
 • Ses (hoparlör) kontrolünü yapabilir.
 • Mikrofon kontrolünü yapabilir.
 • İnternet bağlantısını kontrol edebilir.
 • Sanal sınıf dersini başlatabilir.
 • Sanal sınıfa ara verebilir.
 • Kamera ve mikrofon açabilir.
 • Kameranın durumunu ve kalitesini kontrol edebilir.
 • Sanal sınıfta geçen süreyi görüntüleyebilir.
 • Sanal sınıfın kalan süresini görüntüleyebilir.
 • Sanal sınıfın süresini uzatabilir.
 • Sanal sınıfa ara verildiği sırada lobi duyurusu ile öğrencileri bilgilendirebilir.
 • Dersi bitirebilir.
 • Kendi kullanımını etkileyecek şekilde kullanım dilini değiştirebilir.
 • Sanal sınıf kullanımını oylayarak geri bildirim verebilir.
 • Yardım düğmesini kullanarak yardım dokümanına ulaşabilir.
 • Ortak alana beyaz tahta ve doküman ekleyebilir.
 • Doküman sayfalarını küçük sayfalar halinde görüntüleyebilir ve küçük sayfaya tıklayarak dokümanın o sayfasına gidebilir.
 • Doküman sayfaları arasında tek tek geçiş yapabilir veya doküman sayfa yazım bölümüne istediği sayfayı yazıp o sayfaya gidebilir. 
 • Doküman ve beyaz tahta üzerin çizim ve yazım araçlarını kullanabilir.
 • Üzerinde yazım ve çizim yaptığı doküman ve beyaz tahtanın görüntüsünü bilgisayarına indirebilir.
 • Bilgisayar ekranın tamamını, kullandığı uygulamaların penceresini ve chrome sekmelerini paylaşabilir. (Sesi isteğe göre paylaşabilir veya paylaşmayabilir.)
 • Ekran paylaşımlarının durumunu ve kalitesini kontrol edebilir. 
 • Genel mesajlaşmayı kullanabilir.
 • Özel mesajlaşmayı kullanabilir.
 • Sanal sınıfa dosya yükleyebilir.
 • Ortak dosyalar bölümüne dosya ekleyebilir.
 • Sanal sınıfta bulunan kullanıcıları görüntüleyebilir.
 • Kullanıcılara ortak alan kullanım izni, kamera açma izni ve mikrofon açma izni verebilir.
 • Anket oluşturabilir, yayınlayabilir ve anket istatistiklerini görüntüleyebilir.
 • Tüm mesaj trafiğini engelleyebilir.
 • Genel mesajlaşmayı engelleyebilir.
 • Sadece yetkililer (yönetici ve eğitmenler), katılımcıların mesajlarını görebilsin olarak mesajlaşmayı ayarlayabilir.
 • Özel mesajlaşmayı engelleyebilir.
 • Yetkililere özel mesaj gönderimini engelleyebilir.
 • Kullanıcılara özel mesaj gönderimini engelleyebilir.
 • Yeni mesaj sesini kapatabilir.
 • Her yeni mesaj için ses çaldırabilir.
 • Her yeni mesaj için tarayıcı bildirimi gösterebilir veya gizleyebilir.
 • Ders bittiğinde mesajlaşma geçmişini temizleyebilir ve tüm mesaj içeriklerini silebilir. (Tekrar izlemelerde mesajlar görünmeyecektir.)
 • Mesajlaşma geçmişini şimdi sil düğmesi ile anında mesajları silebilir.
 • Tüm mesajlaşmaları indir düğmesini kullanarak tüm mesajlaşmayı bilgisayarına indirebilir.
 • El düğmesini kullanarak oturum içinde söz isteyen kullanıcılara ortak alan araçlarını kullanma, kamera açma ve mikrofon açma yetkilerini verebilir.Eğitmen

   Ders içerisinde eğitim veren kişi konumundadır. Eğitmenin yapabileceklerini şöyle sıralayabiliriz.

 • Kendisinin eğitmen ya da kullanıcı olarak atandığı sanal sınıfları görüntüleyebilir.
 • Eğitmen olarak atandığı sanal sınıflara giriş yapabilir.
 • Sistem kontrolü özelliğini kullanarak;
 • Sanal sınıf hazır bulunuşluk durumunu görebilir.
 • Kamera kontrolünü yapabilir.
 • Ses (hoparlör) kontrolünü yapabilir.
 • Mikrofon kontrolünü yapabilir.
 • İnternet bağlantısını kontrol edebilir.
 • Sanal sınıf dersini başlatabilir.
 • Sanal sınıfa ara verebilir.
 • Kamera ve mikrofon açabilir.
 • Kameranın durumunu ve kalitesini kontrol edebilir.
 • Sanal sınıfta geçen süreyi görüntüleyebilir.
 • Sanal sınıfın kalan süresini görüntüleyebilir.
 • Sanal sınıfın süresini uzatabilir.
 • Sanal sınıfa ara verildiği sırada lobi duyurusu ile öğrencileri bilgilendirebilir.
 • Dersi bitirebilir.
 • Kendi kullanımını etkileyecek şekilde kullanım dilini değiştirebilir.
 • Sanal sınıf kullanımını oylayarak geri bildirim verebilir.
 • Yardım düğmesini kullanarak yardım dokümanına ulaşabilir.
 • Ortak alana beyaz tahta ve doküman ekleyebilir.
 • Doküman sayfalarını küçük sayfalar halinde görüntüleyebilir ve küçük sayfaya tıklayarak dokümanın o sayfasına gidebilir.
 • Doküman sayfaları arasında tek tek geçiş yapabilir veya doküman sayfa yazım bölümüne istediği sayfayı yazıp o sayfaya gidebilir. 
 • Doküman ve beyaz tahta üzerin çizim ve yazım araçlarını kullanabilir.
 • Üzerinde yazım ve çizim yaptığı doküman ve beyaz tahtanın görüntüsünü bilgisayarına indirebilir.
 • Bilgisayar ekranın tamamını, kullandığı uygulamaların penceresini ve chrome sekmelerini paylaşabilir. (Sesi isteğe göre paylaşabilir veya paylaşmayabilir.)
 • Ekran paylaşımlarının durumunu ve kalitesini kontrol edebilir. 
 • Genel mesajlaşmayı kullanabilir.
 • Özel mesajlaşmayı kullanabilir.
 • Sanal sınıfa dosya yükleyebilir.
 • Ortak dosyalar bölümüne dosya ekleyebilir.
 • Sanal sınıfta bulunan kullanıcıları görüntüleyebilir.
 • Kullanıcılara ortak alan kullanım izni, kamera açma izni ve mikrofon açma izni verebilir.
 • Anket oluşturabilir, yayınlayabilir ve anket istatistiklerini görüntüleyebilir.
 • Tüm mesaj trafiğini engelleyebilir.
 • Genel mesajlaşmayı engelleyebilir.
 • Sadece yetkililer (yönetici ve eğitmenler), katılımcıların mesajlarını görebilsin olarak mesajlaşmayı ayarlayabilir.
 • Özel mesajlaşmayı engelleyebilir.
 • Yetkililere özel mesaj gönderimini engelleyebilir.
 • Kullanıcılara özel mesaj gönderimini engelleyebilir.
 • Yeni mesaj sesini kapatabilir.
 • Her yeni mesaj için ses çaldırabilir.
 • Her yeni mesaj için tarayıcı bildirimi gösterebilir veya gizleyebilir.
 • Ders bittiğinde mesajlaşma geçmişini temizleyebilir ve tüm mesaj içeriklerini silebilir. (Tekrar izlemelerde mesajlar görünmeyecektir.)
 • Mesajlaşma geçmişini şimdi sil düğmesi ile anında mesajları silebilir.
 • Tüm mesajlaşmaları indir düğmesini kullanarak tüm mesajlaşmayı bilgisayarına indirebilir.
 • El düğmesini kullanarak oturum içinde söz isteyen kullanıcılara ortak alan araçlarını kullanma, kamera açma ve mikrofon açma yetkilerini verebilir.

Kullanıcı (Öğrenci)

   Ders içerisinde eğitim alan kişi konumundadır. Kullanıcının (Öğrencinin) yapabileceklerini şöyle sıralayabiliriz.

Ders başlamadan önce;

 • Yöneticinin sanal sınıfa eklemesi derse katılabilir.
 • Ders başlamadıysa genel sohbet bölümünü görüntüleyip sohbete yazı yazabilir.
Ders başladıktan sonra yetki verilmediyse;

 • Sistem kontrolü özelliğini kullanarak;
 • Sanal sınıf hazır bulunuşluk durumunu görebilir.
 • Kamera kontrolünü yapabilir.
 • Ses (hoparlör) kontrolünü yapabilir.
 • Mikrofon kontrolünü yapabilir.
 • İnternet bağlantısını kontrol edebilir.
 • Yardım düğmesini kullanarak yardım dokümanına ulaşabilir.
 • Kendi kullanımını etkileyecek şekilde kullanım dilini değiştirebilir.
 • Sanal sınıf kullanımını oylayarak geri bildirim verebilir.
 • Genel mesaj gönderebilir.
 • Özel mesaj gönderebilir.
 • Kullanıcıları görüntüleyebilir.
 • Yayınlanan anket sorunlarını görüntüleyebilir ve yanıtlayabilir.
 • Eğitmenin kamerasını görüntüleyebilir.
 • Eğitmenin sesini duyabilir.
 • Ortak alanda gerçekleşen aktiviteleri görüntüleyebilir.
 • El düğmesini kullanarak ortak alan araçlarını kullanma, kamera açma ve mikrofon açma yetkileri talep edebilir.
Ders başladıktan sonra yetki verildiyse;

 • Ortak alana beyaz tahta ve doküman ekleyebilir.
 • Doküman sayfalarını küçük sayfalar halinde görüntüleyebilir ve küçük sayfaya tıklayarak dokümanın o sayfasına gidebilir.
 • Doküman sayfaları arasında tek tek geçiş yapabilir veya doküman sayfa yazım bölümüne istediği sayfayı yazıp o sayfaya gidebilir. 
 • Doküman ve beyaz tahta üzerin çizim ve yazım araçlarını kullanabilir.
 • Üzerinde yazım ve çizim yaptığı doküman ve beyaz tahtanın görüntüsünü bilgisayarına indirebilir.
 • Bilgisayar ekranın tamamını, kullandığı uygulamaların penceresini ve chrome sekmelerini paylaşabilir. (Sesi isteğe göre paylaşabilir veya paylaşmayabilir.)
 • Ekran paylaşımlarının durumunu ve kalitesini kontrol edebilir. 
 • Sanal sınıfa dosya yükleyebilir.
 • Ortak dosyalar bölümüne dosya ekleyebilir.
 • Ortak alan kullanımını kapatabilir.
 • Kamerasını kapatabilir.
 • Mikrofonunu kapatabilir.

Perculus Plus Demosunu Nasıl Talep Edebilirim?


   Perculus Plus uygulamamazı satın almadan önce deneyimlemek için Perculus Plus demosu talebinde bulunabilirsiniz. 


Demo talebinde bulunmak için ilk önce Advancity web sitesine giriniz.

Image Placeholder

Eğer ana sayfadaysanız iletişim sayfasına giriş yapınız.

Image Placeholder

İletişim sayfasının sol altına doğru, "Demo İstekleri" bölümünü göreceksiniz. "Demo İsteğinde Bulun" düğmesine tıklayınız.

Image Placeholder

Demo istek formunu doldurarak gönder düğmesine tıklayınız.


Demo İstek Formunda Hangi Bilgileri Talep Ediyoruz?


(1) Firma Adı: Firmanızın adını bu alana girebilirsiniz. Eğer bireysel olarak talepte bulunmak istiyorsanız, "Bireysel" yazabilirsiniz. (*: Doldurulması zorunlu alandır.)

(2) Ad Soyad: Adınızı ve soyadınızı bu alana giriniz. (*: Doldurulması zorunlu alandır.)

(3) Telefon Numarası: Telefon numaranızı bu alana giriniz.

(4) E-Posta Adresi: E-Posta adresinizi bu alana giriniz. (*: Doldurulması zorunlu alandır.)

(5) Size hangi ürün ve çözümlerimizle yardımcı olabiliriz?: Hangi ürünümüzün demosunu talep ediyorsanız bu alana giriniz. Örneğin: Perculus Plus

(6) Gönder: Gönder düğmesine tıklayarak doldurmuş olduğunuz form bilgilerini bize göndermiş olacaksınız. Bu noktadan sonra satış birimimiz sizin doldurduğunuz bilgiler ışığında sizinle iletişime geçecektir.Not: Demo talebi oluşturmanıza rağmen geri dönüş yapılmadığını düşünüyorsanız, aşağıdaki e-posta adreslerini kullanarak mail atabilir ya da telefon numaramızı arayarak bize ulaşabilirsiniz.

E-Posta Adresimiz 1: iletisim@advancity.com.tr

E-Posta Adresimiz 2: ue@advancity.com.tr

Telefon Numaramız: +90 (216) 445 07 25Perculus Plus'ı Nasıl Satın Alabilirim?


   Perculus Plus uygulamamazı satın almak için bizimle iletişime geçip ürünümüzü satın alma talebinde bulunabilirsiniz. 


Satın alma talebinde bulunmak için ilk önce Advancity web sitesine giriniz.

Image Placeholder

Eğer ana sayfadaysanız iletişim sayfasına giriş yapınız.

Image Placeholder

İletişim sayfasının altına doğru, iletişim formu bölümünü göreceksiniz. Satın alma talebi oluşturmak için iletişim formunu eksiksiz doldurarak gönder düğmesine tıklayınız.


İletişim Formunda Hangi Bilgileri Talep Ediyoruz?


(1) Firma Adı *: Firmanızın adını bu alana girebilirsiniz. Eğer bireysel olarak talepte bulunmak istiyorsanız, "Bireysel" yazabilirsiniz. (*: Doldurulması zorunlu alandır.)

(2) Ad Soyad *: Adınızı ve soyadınızı bu alana giriniz. (*: Doldurulması zorunlu alandır.)

(3) Telefon Numarası: Telefon numaranızı bu alana giriniz.

(4) E-Posta Adresi *: E-Posta adresinizi bu alana giriniz. (*: Doldurulması zorunlu alandır.)

(5) Bize iletmek istediğin mesaj *: Hangi ürünümüzü satın almak istiyorsanız bu alana giriniz. Örneğin: Perculus Plus

(6) Gönder: Gönder düğmesine tıklayarak doldurmuş olduğunuz form bilgilerini bize göndermiş olacaksınız. Bu noktadan sonra satış birimimiz sizin doldurduğunuz bilgiler ışığında sizinle iletişime geçecektir.Not: Satın alma talebi oluşturmanıza rağmen geri dönüş yapılmadığını düşünüyorsanız, aşağıdaki e-posta adreslerini kullanarak e-posta atabilir ya da telefon numaramızı arayarak bize ulaşabilirsiniz.

E-Posta Adresimiz 1: iletisim@advancity.com.tr

E-Posta Adresimiz 2: ue@advancity.com.tr

Telefon Numaramız: +90 (216) 445 07 25Perculus Plus Eş Zamanlı 250 Kullanıcı İçin Sunucu Gereksinimleri Nelerdir?UYGULAMA SERVER 

Donanımsal Gereksinimler;

 • 4 Core 64 bit Mimari İşlemci
 • 8 GB Ram
 • 1 TB Disk
 • 1GBit Ethernet 

Kurulu olması gereken yazılımlar;


WOWZA SERVER

Donanımsal Gereksinimler;

 • 8 Core 64 bit Mimari İşlemci
 • 16 GB Ram
 • 1 TB Disk
 • 1GBit Ethernet

Kurulu olması gereken yazılımlar;

 • İşletim sistemi: Ubuntu 16.04
 • Wowza Media Server V4.7.8Perculus Plus Eş Zamanlı 500 Kullanıcı İçin Sunucu Gereksinimleri Nelerdir?UYGULAMA SERVER

Donanımsal Gereksinimler;

 • 4 Core 64 bit Mimari İşlemci
 • 8 GB Ram
 • 1 TB Disk
 • 1GBit Ethernet

Kurulu olması gereken yazılımlar;


WOWZA SERVER

Donanımsal Gereksinimler;

 • 12 Core 64 bit Mimari İşlemci
 • 16 GB Ram
 • 1 TB Disk
 • 1GBit Ethernet

Kurulu olması gereken yazılımlar;

 • İşletim sistemi: Ubuntu 16.04
 • Wowza Media Server V4.7.8Perculus Plus Firewall Ayarları Nedir?


   Perculus Plus sistemimizin sağlıklı çalışması için gerekli önlemleri almaya devam ediyoruz. Sizlere daha iyi hizmet sunmayı amaçladığımız bu yolda sürekli iyileştirmeler yapıyoruz.

   Yeni gelişmelerimiz ışığında sizlere hizmet sağlayacağımız yeni medya sunucularımız çalışmaya başladı.

   Aşağıdaki sunuculara ait firewall (Güvenlik Duvarı) izinlerinizi gözden geçirmenizi ve medya sunucu adreslerinde eksik olması durumunda ilgili izinleri bilgi işlem ekibinizle vermenizi önemle rica ederiz.

   Perculus Plus sisteminin en elverişli bir biçimde kullanmak için gerekli izinleri vermenizi rica ettiğimiz firewall izinlerini aşağıda listeliyoruz.


Firewall sisteminde 80, 443 ve 1935 port üzerindeki;

 • streamtis01.perculus.com
 • streamtis02.perculus.com
 • streamtis03.perculus.com
 • stream-gc-01.perculus.com
 • stream-gc-02.perculus.com
 • stream-gc-03.perculus.com
 • stream-01.perculus.com

   Yukarıdaki izin vermenizi rica ettiğimiz adresler için gelen ve giden veri trafiği üzerindeki paket filtreleme özelliğinin devre dışı bırakılması gerekmektedir.


   Ayrıca bu portlar üzerinde; WebSocket bağlantılarının bloke edilmemesi gerekmektedir.


Son olarak; aşağıdaki adreslere de izin vermenizi rica ederiz.

 • https://perculus-v3.almscloud.com
 • https://plus.perculus.com


   Tüm taleplerimizi sizlere daha iyi ve sağlıklı hizmet vermek için talep etmekteyiz.

Anlayışınız için teşekkür eder, Saygılarımızla, iyi çalışmalar dileriz.


Telefon: 0 216 445 07 25