Katılımcıya Paylaşım Yapma İzni Verildikten Sonra


( 2 )

Paylaşım Düğmesine Tıklandığında


( 2-3 )

   ‘Ekran Paylaşımı’ düğmesine tıklandığında ekrana bir pencere açılır. Bu pencerede ‘Ekranınızın Tamamı’, ‘Uygulama Penceresi’, ‘Chrome Sekmesi’ seçeneklerinden birini seçerek ‘Paylaş’ düğmesi tıklanarak seçilen paylaşılmak istenen ekran ‘Ortak Alan Bölümü’nde paylaşılmaya başlanır.

   Paylaşım sırasında ‘Sesi Paylaş’ kutucuğu işaretlenmiş ise Chrome tarafında bilgisayarınızın sesi veya Chrome üzerinde oynatılan ses ve videoların sesi kısılmış olabilir. Oturuma devam etmeden önce chrome ve bilgisayarınızın ses ayarlarını kontrol ederek devam edilmelidir.

                                        
      Ekran Paylaşımı’nın Normal Görüntüsü                Fare ile Ekran Paylaşımı Üzerine Gelindiğinde

   Sistem kontrolü aşaması atlanmışsa ekran paylaşımı düğmesine tıklandığında ekran paylaşımı gerçekleştirilebilmesi için Google Chrome eklentisinin Google Chrome’a eklenmesi gerekiyor. Google Chrome’a Perculus Plus eklentisi eklemek için aşağıdaki bağlantıya gidebilirsiniz.
Perculus Plus ekletisi tarayıcınıza ekli değilse yukarıdaki uyarı mesajını alırsınız. Eğer Perculus Plus eklentisi kurulmuş ise aşağıdaki paylaşım seçenek penceresi açılır.Ekran Paylaşımı tıklandığında ekranın orta üst kısmında hangi ekran paylaşılmak isteniyorsa seçim yapılmalı ve paylaş düğmesi tıklanmalıdır.

Ekran Paylaşımı’na tıklandığı zaman ekranın sağ üst köşesine uyarı mesajı gelir. Paylaşılan ekranın sesinin kısılabilir. Bu mesaj oturumun katılımcılarına giden ses için dikkat edilmelidir.


Ekran Paylaşımı gerçekleştirmeden iptal ederseniz ya da bir sorundan dolayı ekran paylaşımı gerçekleşmezse ekranın sağ üst köşesine bu uyarı gelir.

(1) Ekranınızın Tamamı
Mevcutta bulunan ekranın tamamı ortak alanda paylaşılabilir. Birden fazla ekran (monitör) mevcutsa aralarından seçim yapılabilir.

(2) Uygulama Penceresi
Bilgisayarda açılan uygulamalar arasından istenilen uygulama seçilip sadece uygulama ekranı paylaşılabilir.

(3) Chrome Sekmesi
Chrome tarayıcısında mevcutta açık sekmelerden istenilen sekme ortak alanda paylaşılabilir.

(4) Sesi Paylaş Onay Kutusu
Onay kutusu işaretli olduğu durumda bilgisayardaki ses oturuma paylaşılır. (Ses paylaşımı bilgisayar veya uygulamanın sesini kısabilir.  Bilgisayarın veya uygulamanın sesini kontrol edilip oturuma devam edilmelidir.) Onay kutusu işaretli değilse ekran paylaşımında ses paylaşılmaz.

(5) Paylaş Düğmesi
Paylaş düğmesi tıklandığında ekran görüntüsü oturumun ortak alanında paylaşılmaya başlanır.

(6) İptal Düğmesi
İptal düğmesine basarak ekran paylaşımı penceresinden çıkılır ve ekran paylaşımı gerçekleşmez.