Sisteme yapılacak erişimlerin bir dizi doğrulama ve yetkilendirme işlemlerinden geçmesi gerekmektedir. Yetkisi olmayan kullanıcılar sisteme giriş yapamazlar. Bu doğrulama işlemleri birkaç farklı yöntemle yapılabilmektedir.

  • Basit Kullanıcı Girişi
Kullanıcılar, daha önce herhangi bir yönetici tarafından tanımlanan kendilerine özgü kullanıcı bilgileriyle direkt olarak sisteme giriş sağlayabilirler. Bu yöntemde, kullanıcılar ve bilgileri ATube platformunda şifreli halde saklanmaktadır.
  • Şifre Sıfırlama
Kullanıcılar, şifrelerini unuttuklarında sisteme kayıtlı olan mail adresini belirterek yeni şifre oluşturma talebinde bulunabilirler. Mail adresine gelen şifre sıfırlama yönergelerini izleyerek yeni şifrelerini oluşturabilirler. Bu işlem sadece basit kullanıcı girişlerinde kullanılır.
  • Single Sign-on (SSO) Entegrasyonu
Birbiri ile ilişkili ancak birbirinden bağımsız uygulamalar için çoklu erişim kontrolüdür. ATube platformu dışındaki kullanıcı kimliklerini kullanarak sisteme erişme olanağı sağlamaktadır.
  • Active Directory (AD) Entegrasyonu
Eğer dizin hizmeti kullanılıyorsa; ATube, dizin hizmetinden paylaşılan kaynaklara erişerek sorgulama yapabilmekte ve kullanıcı doğrulamasını gerçekleştirebilmektedir.